Ruotsissa kansalaisten usko poliittisiin päättäjiin ja viranomaisiin on hupenemassa koronatilanteen jatkuessa vaikeana.
Dagens Nyheter -lehden teettämän kyselyn mukaan kovimman iskun on ottanut pääministeri Stefan Löfven. Vain 26 prosenttia vastaajista katsoo hänen hoitaneen koronatilannetta pääosin hyvin. Päinvastaista mieltä on 37 prosenttia.
Luottamus Löfveniin romahti joulukuusta kahdeksan prosenttiyksikköä. Toukokuusta alkaen laskua on kertynyt jo 24 prosenttiyksikköä.
Koko hallituksen toimintaa epidemian hoidossa pitää kyselyn perusteella "pääosin hyvänä" vain joka neljäs ruotsalainen. Oppositiopuolueiden toimintaa tosin arvostetaan vielä sitäkin vähemmän.
Myös luottamus kansanterveysviranomaiseen ja valtionepidemiologi Anders Tegnelliin jatkaa kyselyssä laskuaan, jota on kertynyt lokakuun jälkeen molemmille jo noin 20 prosenttiyksikköä. Toisin kuin Löfvenin kohdalla, viranomaisiin luottavien määrä on kuitenkin yhä suurempi kuin heidän, jotka eivät viranomaisiin luota.
Kyselyyn haastateltiin verkon välityksellä 1 200:aa äänioikeutettua ruotsalaista 13.–25. tammikuuta
Helpotusta näköpiirissä?
Torstaina julkistettujen kansanterveysviranomaisten tilastojen mukaan Ruotsissa on nyt kirjattu 11 520 koronaviruksen aiheuttamaan tautiin liitettyä kuolemantapausta. Pelkästään tällä viikolla on uusia kuolemia kirjattu jo yli 500.