Snookerin MM-kisojen pääsarja alkaa lauantaina Sheffieldissä. Turnauksen kaavio arvottiin tänään.
Ennakkoon herkullisin ottelu ensimmäisellä kierroksella on toistensa vihamiehinä tutuiksi tulleiden Ronnie O'Sullivanin ja Ali Carterin kohtaaminen.
Ennätyksellistä kahdeksatta MM-titteliään tavoitteleva O'Sullivan, 49, voitti Carterin MM-finaalissa vuosina 2008 ja 2012.
Maailmanrankingissa viidentenä oleva O'Sullivan on jättänyt alkuvuodesta lukuisia turnauksia väliin psyykkisten ongelmien vuoksi. Hän ei ole vieläkään virallisesti vahvistanut osallistumistaan MM-turnaukseen.
Aiemmin O'Sullivan sanoi tekevänsä päätöksen tälle viikolle maanantaista keskiviikkoon suunniteltujen harjoitusten jälkeen.
Jos yllä oleva kuva avauskierroksen otteluista ei näy, löydät sen tästä linkistä.
32 pelaajan pääsarjassa on mukana ennätykselliset kymmenen kiinalaista. Hallitseva maailmanmestari Kyren Wilson kohtaa heistä yhden, Lei Peifanin.

