Sitran Megatrendit 2026 -raportin mukaan konfliktien myllerryksessä myös Suomen rooli kansainvälisellä kentällä on murroksessa.
Alkanut vuosi ja sitä seuraavat lähivuodet ovat uuden protektionismin ja sotien aikaa, arvioidaan Sitran tuoreessa raportissa.
Sitran Megatrendit 2026 -selvityksen mukaan elämme nyt rauhattomuuden ja murrosten ajassa, jossa myös Suomen rooli kansainvälisellä kentällä on murroksessa.
Kun kylmän sodan jälkeen aina vuoden 2008 finanssikriisiin asti Suomi pysyi pitkälti liittoutumattomana, on se nyt ottanut uuden roolin sotilasliitto Naton etulinjamaana.
Suomi hyväksyttiin Naton jäseneksi huhtikuussa 2023.
– Nykyinen maailmantilanne sekä Suomen tulevaisuuteen vaikuttavat isot kehityskulut alleviivaavat tarvetta siirtyä reagoimisesta tavoitteelliseen toimintaan, jossa yhteiskuntaa uudistetaan määrätietoisesti tulevaisuuden muutokset kestäväksi, Sitran yliasiamies Atte Jääskeläinen sanoo tiedotteessa.
Sitran mukaan lähitulevaisuudessa Suomen on varauduttava etenkin näihin neljään kehityskulkuun: maailmanjärjestyksen murrokseen, tekoälyn tuomiin muutoksiin, väestön ikärakenteen muutokseen sekä ympäristökriisiin.
Sitran tuore raportti tarjoaa ymmärrystä megatrendeistä eli useista ilmiöistä koostuvista kehityssuunnista.
