Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raivostunut mies roiski bensaa naisen omakotitalon seinään ja yritti polttaa hengiltä – kytemään jäänyt palo leimahti liekkeihin

Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 07.06.2023 22:32
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Humalainen mies yritti polttaa naisen hengiltä viime tammikuussa Kontiolahdella. Oikeus passitti miehen neljäksi vuodeksi vankilaan.

Tapahtumat alkoivat yöaikaan, kun vahvasti päihtynyt 42-vuotias mies ilmestyi naisen talolle riehumaan. Mies kertoi polttavansa naisen omakotitalon ja kyseli, onko tämän henkivakuutus kunnossa.

– Nyt lähtee henki, mies uhkasi.

Nainen tallensi osan miehen uhkailusta ja riehumisesta. Hän myös pyysi apua hätäkeskuksesta.

Kun mies meni pihalle, nainen lukitsi ulko-oven. Hätäkeskustallenteelta kuului taustalta, miten mies uhkaili edelleen naista talon polttamisella ja hakkasi ulko-ovea.

Mies ehti rikkoa ulko-oven lasin, avata aukon kautta lukkon ja tunkeutua sisälle taloon ennen kuin poliisit tulivat paikalle. Mies uhkaili naista myös poliisien kuullen.

Palovaroitin pelasti naisen

Kun poliisit veivät miehen mennessään, nainen siivosi lasinsirut, laittoi huovan rikkoutuneen ikkunan suojaksi ja painui pehkuihin. Muutaman tunnin kuluttua noin puoli seitsemän aikaan aamulla nainen heräsi palovaroittimen piipitykseen.

Nainen tajusi, että ulko-oven vierustan seinärakenteet olivat tulessa. Nainen soitti hätäkeskukseen, sillä hän ei saanut paloa sammumaan.

Palokunnan saapuessa palo oli syttymisevaiheessa ja vähällä levitä kunnolla.

Tutkimuksissa paljastui, että palo oli saanut alkunsa ulko-oven viereen roiskaistusta bensiinistä. Samaa bensiiniä löytyi myös miehen päällä olleista kengistä.

Mies oli sytyttänyt palon, joka oli jäänyt kytemään kenenkään huomaamatta sitä ja alkanut levitä hiljalleen seinään ja kuistille. Omakotitalon ja sen sisällä nukkuneen naisen pelasti toimiva palovaroitin.

Pohjois-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi Pekka Olavi Liukkosen neljäksi vuodeksi ehdottomaan vankeuteen tapon yrityksestä, törkeästä vahingonteosta ja laittomasta uhkauksesta. Mies joutuu maksamaan uhrilleen 3 600 euroa kärsimyskorvauksia ja riehumisellaan sekä tulipalolla aiheuttamansa vahingoista noin 9 000 euroa.

Oikeus passitti miehen Oulun vankilaan.

Lue myös: Nainen pahoinpiteli avomiestään kiehuvan kuumalla vedellä ja veitsellä

Land Rover -kuski yritti pistää moottorivian vakuutusyhtiön piikkiin – käytti jopa poliisin kameratolppaa lavastukseen

Mies vainosi ex-kumppaniaan ja uhkasi repiä naisen pään irti – tuhosi kodin irtaimiston ja poltti lopulta asunnon maan tasalle

Rautjärven kirkonpolttajan motiivi on poliisille täysi mysteeri – itsensä surmannut erakkomies ei jättänyt jälkeensä selityksiä, viestiä tai juurikaan edes digijälkiä

Lisää aiheesta:

Humalainen isoisä sytytti tulen ja oli polttaa koko talon – pieni lapsenlapsi nukkui vaimon kanssa yläkerrassaMies valeli avovaimonsa exän ulko-oven sytytysnesteellä ja tuikkasi tuleen – murhan yritys vaaransi kerrostalon muutkin asukkaatMies sytytti tulipalon ex-kumppaninsa kotona ja pakeni – selityksille tyrmäys oikeudessaMies vainosi ex-kumppaniaan ja uhkasi repiä naisen pään irti – tuhosi kodin irtaimiston ja poltti lopulta asunnon maan tasalleMies sytytti sohvalla istuneen veljensä tuleen – oman isän rakentamasta talosta jäi jäljelle vain savuava kivijalkaMies piinasi naapuriaan kuukausien ajan – häirintä alkoi tupakantumppien heittelystä ja päättyi tahallaan sytytettyyn tulipaloon
OikeudenkäynnitHenkirikoksetPoliisiKontiolahtiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • 05:17
    Anneli Auer

    Auerin tytär todistaa äitinsä seksuaalirikossyytteitä vastaan

  • Eilen05:45
    Tampere

    Mies jäljitti perhettään vuosia ja puukotti ex-vaimoaan Tampereen keskustassa

  • Eilen05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • 2.11.21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • 2.11.06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? MTV:n rikostoimittajat vastaavat