Vuonna 1996 asuntomessut järjestettiin Ylöjärven Veittijärven rannalla noin 12 kilometriä Tampereelta. Asuntomessualue oli kuin kappale kauneinta Suomea: viljavia peltoja, metsää, luonnon ehtymätöntä rauhaa ja puhdas järvi.
Tuona kesänä Poliisi-TV:stä suomalaisille tutuksi tullut toimittaja, kouluttaja Raija Pelli muutti alueelle rakennuttamaansa hirsiseen omakotitaloon heti asuntomessujen päätyttyä. Perheeseen kuuluivat Raijan lisäksi mies ja kaksi lasta.
– Luonnon läheisyys ja rauha olivat niitä asioita, joita mekin lähdettiin sieltä hakemaan. Järven ympärillä oli upeat lenkkimaastot ja pururataverkostot juoksemiseen ja pyöräilemiseen. Vastarannalla näkyi suuri maatalo, mutta muuten maisema oli täysin asumaton, Pelli muistelee nyt, 22 vuotta myöhemmin.
Työhevoset raivasivat aluetta
Asuntomessujen talot käytännössä raivattiin keskelle luonnontilaista metsää. Raivauksessa käytettiin poikkeuksellisesti hevosia, sillä näin haluttiin säästää osaa puita ja kasvillisuutta. Tuleva asuntomessualue herätti tiedotusvälineiden kiinnostuksen heti alussa.
– Siellä oli Hesaria myöten kuvia siitä, kuinka hevoskärryillä vedetään hirttä metsässä. Jo silloin rakentamisessa oli yllättävän paljon tällaista ekologista ajattelua taustalla, Pelli muistelee.
Veittijärven asuntoalueella oli sekä puusta rakennettuja kerrostaloja, pientaloja että suurempia hirsisiä omakotitaloja. Suuremmat hirsiset omakotitalot sijaitsivat omassa rauhassaan etäällä alueen sisääntuloväylästä.
– Muodostimme oman yhteisön, sillä naapureita oli lähellä, mutta ei kylki kyljessä. Jokainen pystyi istuttamaan tontilleen haluamiaan puita ja puskia, mutta silti oltiin niin lähellä, että naapurille pystyi huikkaamaan jotakin, Pelli kuvaa.
