Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putin kyseenalaisti rauhanneuvottelut: "Mitä puhuttavaa on?"

Putin kommentoi Ukrainan Venäjälle tekemiä iskuja etätapaamisessaan Venäjän hallituksen jäsenten kanssa.
Putin kommentoi Ukrainan Venäjälle tekemiä iskuja etätapaamisessaan Venäjän hallituksen jäsenten kanssa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 04.06.2025 18:17
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Venäjän presidentti Vladimir Putin kyseenalaistaa rauhanneuvottelujen mielekkyyden ja syyttää Ukrainaa terrorismista.

Venäjän presidentti Vladimir Putin syyttää Ukrainan johtoa terrori-iskun tilaamisesta. Putinin mukaan Ukrainan iskut rautatiesiltoihin Venäjällä oli suunnattu selvästi siviiliväestöä vastaan ja iskut ovat todiste Ukrainan hallituksen ”rappeutumisesta terroristijärjestöksi”. Putinin kommenteista kertoo uutistoimisto Reuters.

Putin puhui iskuista ja rauhanneuvotteluiden etenemisestä televisioidussa tapaamisessa hallintonsa kanssa. 

– Kiovan nykyinen hallinto ei tarvitse rauhaa. Mitä puhuttavaa on? Miten voimme neuvotella terrorismiin tukeutuvien kanssa, Putin sanoi.

Venäläisten tutkijoiden mukaan Ukraina räjäytti lauantaina rautatien ylittävän maantiesillan juuri, kun sen alla oli matkustajajuna, jossa oli 388 ihmistä. Iskut tapahtuivat ennen maanantaina Turkissa käytäviä rauhanneuvotteluja.

Putin vihjasi myös, että mahdollista tulitaukoa käytettäisiin täyttämällä Ukraina länsimaisilla aseilla. Ukraina ei ole kommentoinut siltaräjähdyksiä.

Putin ei ole toistaiseksi kommentoinut Ukrainan viikonloppuna tekemiä drooni-iskuja Venäjän sotilaslentokentille.

Lue myös: 

Venäjä syyttää Ukrainaa terroriteosta satoja siviilejä kohtaan – useita kuoli siltaiskussa

Medvedev vannoo kostoa Ukrainalle

Trumpin "todellisen agendan" paljastuminen lopettaa Ukraina-neuvottelut, tutkija uskoo

Lisää aiheesta:

Kreml kommentoi iskuja Kiovaan: "Onnistuneita""Kosto on väistämätön": Ex-presidentti Medvedev kiehuu Ukrainan tuhoisasta drooni-iskustaUSA varoittaa nyt suoraan PutiniaVenäjältä vaatimus länsimaille rauhanneuvotteluista Putin: Venäjä vastaa ankarasti Ukrainan hyökkäyksiinVenäjän ulkoministeri Lavrovilta erikoista tekstiä: "Kukaan ei ole hyökkäämässä Ukrainan kansaa vastaan"
Ukrainan sotaVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen19:05
    Berliini

    Ukrainan kohtalo esillä Berliinissä

  • Eilen18:11
    Kiova

    Näin Ukrainassa valmistaudutaan uuteen jouluun sodan varjossa – vain yksi toive

  • Eilen15:35
    Ihmisoikeudet

    Venäjältä uusia rangaistuksia "ulkomaisia agentteja" vastaan – Putin sai täyslaidallisen vasten kasvojaan

  • Eilen12:53
    Venäjä

    Venäjän yölliset iskut Ukrainaan katkaisseet sähköt tuhansilta

  • Eilen11:04
    Ukraina

    Romanin, 11, julma kohtalo Ukrainan sodassa itketti päättäjiä