Trumpin kommentit eivät olleet "valtava yllätys kenellekään", professori sanoo.
Yhdysvallat ei ole kovinkaan sitoutunut puolustamaan Venäjän rajamaita, kuten Suomea tai Viroa, jos Kreml aloittaisi jonkinlaisen sotilasoperaation.
Tätä vaikutelmaa lisäävät Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin uusimmat Nato-lausunnot, sanoo Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen.
Teivaisen mukaan luottamus Yhdysvaltojen puolustusapuun on "murentunut koko ajan" ja viimeiset lausunnot entisestään vahvistavat tätä viestiä.
Trump on todennut, että hänen hallintonsa arvioi Yhdysvaltojen roolia puolustusliitossa Iranin sodan päättymisen jälkeen.
Luottamus Trumpiin koetuksella
Valkoisen talon tuorein kitkeryys johtuu paljolti Euroopan Nato-maiden päätöksestä olla auttamatta Yhdysvaltoja Hormuzinsalmen avaamisessa.
Hormuzinsalmen kautta kulkee noin viidennes maailman öljykaupasta ja se on ollut suljettuna Yhdysvaltojen ja Israelin aloitettua sodan Irania vastaan.
Brittilehti Telegraphin ja uutistoimisto Reutersin haastatteluissa Trump totesi vahvasti harkitsevansa eroamista Natosta.
– Luottamus Yhdysvaltoihin ei ole kokonaan kadonnut, mutta jokainen tämänkaltainen lausunto nakertaa sitä entisestään. Samalla ne kiihdyttävät Euroopan Nato-maiden välistä keskustelua siitä, miten rakentaa itse uskottava puolustus, Teivainen sanoo MTV:lle puhelimitse.
Teivainen kuitenkin painotti, etteivät Trumpin tuoreimmat kommentit sinällään kiristä kriisiruuvia Naton sisällä kovinkaan paljoa, koska ne eivät olleet "valtava yllätys kenellekään".
Lue myös: Kommentti: Suomi ei ole valmis droonisotaan – Puolustusvoimien lupaukselta katosi uskottavuus
"Paperitiikeri"
Jo ennen ensimmäistä presidenttikauttaan, joka alkoi vuonna 2017, Trump moitti Natoa usein "paperitiikeriksi" ja kuvaili sitä merkityksensä menettäneeksi instituutioksi, joka vain maksaa Yhdysvalloille omaisuuden.
– Tiesin aina, että Nato oli paperitiikeri ja (Venäjän presidentti Vladimir) Putin tietää sen myös, sanottakoon, Trump sanoi aiemmin tällä viikolla.
Viime kesänä Naton korkea-arvoinen viranomainen arvioi Putinin suhtautuvan Naton 5. artiklaan "hyvin vakavasti".
Lue lisää: Nato-lähteet: Näin Putin ajattelee 5. artiklasta
Samassa Nato-huippukokouksessa Euroopan Nato-maat käytännössä taipuivat Trumpin vaatimukseen nostaa rutkasti puolustusmenojaan.
Valkoisen talon puolustusliittokritiikki ei ole silti vähentynyt, pikemminkin päinvastoin.
Marraskuussa julkaistussa Yhdysvaltojen kansallisessa turvallisuusstrategiassa Nato-sana mainitaan viidesti. Kahdesti kyse on juuri jäsenmaiden puolustusbudjeteista, lopuissa puhutaan Naton laajentamisen lopettamisesta ja uhkakuvasta, jonka mukaan "tietyistä Naton jäsenistä tulee pääosin ei-eurooppalaisia".

"Nato on jo hajoamassa"
"On melko selvää, että Nato on jo hajoamassa", toteaa Euroopan unionin viranomainen yhdysvaltalaislehti Politicolle. Hänen mukaansa EU:n täytyy kiireellisesti vahvistaa omaa puolustustaan.
Viime viikolla JEF-maiden kokouksessa Helsingissä kymmenen eurooppalaista johtajaa keskustelivat illallisella Natosta, Politico kirjoittaa. JEF on kymmenestä valtiosta koostuva nopean toiminnan joukko.
Illalliseen osallistui johtoa muun muassa Suomesta, Britanniasta ja Ruotsista. Viranomaiset tai avustajat eivät olleet paikalla.
Kaikki osallistujat olivat olleet Politicon mukaan yhtä mieltä siitä, että Trumpin Natoa koskevat sosiaalisen median päivitykset ovat "huono asia ja ne pahenevat".
Eurooppalaisdiplomaatin mukaan presidentti Trump on tuhonnut transatlanttisen suhteen ja yhdistänyt Euroopan vastustamaan Iranin sotaa.
Lue lisää: Lähde Politicolle: "Nato on jo hajoamassa" – Suomessa käytiin paljon puhuva keskustelu
Maailmanpolitiikan professori Teivaisen mukaan Trumpille on todennäköisesti sisäpoliittisestikin helpompaa antaa tuohtumusta pursuavia lausuntoja Nato-kumppaneille kuin aloittaa muodollinen prosessi Nato-erosta.
Jos Trump haluaisi virallisesti erottaa Yhdysvallat Natosta, pitäisi ainakin periaatteessa kahden kolmasosan Yhdysvaltojen senaatista äänestää asian puolesta. Tämä on senaatin nykyisellä kokoonpanolla epätodennäköistä.
Käytännössä Valkoinen talo voi kuitenkin teknisesti pysyä Natossa ja samalla suoraan tai epäsuoraan viestittää, ettei se tule enää kunnioittamaan esimerkiksi Naton 5. artiklaa, johon sotilasliittouman yhteinen puolustus pitkälti nojaa.
Lokakuussa Trumpilta kysyttiin puolustaisiko Yhdysvallat Suomea. Kysymys esitettiin Valkoisessa talossa presidentti Alexander Stubbin vierailun yhteydessä. Trump vastasi kysymykseen myöntävästi.
