Suomi päättää tänään hävittäjähankinnastaan, kertoo Helsingin Sanomat hallituslähteisiin nojaten. MTV Uutisten Pöllöraati pitää amerikkalaiskoneen valintaa erittäin todennäköisenä.
MTV Uutisten päätoimittaja Ilkka Ahtiainen totesi Uutisaamussa, että tänään saatetaan kuulla "kumpi amerikkalaiskone" Suomen seuraavaksi hävittäjäksi valitaan.
Amerikkalaisten Super Hornetin ja F-35 -hävittäjien lisäksi tarjouskilpailussa ovat mukana Ruotsin Gripen, ranskalainen Rafale ja yhteiseurooppalainen Eurofighter Typhoon.
– Suomi valitsi lännettymisen alkuvaiheessa amerikkalaisen koneen ja hankki sillä tietyllä tavalla turvaa. Saattoi olla, että otti parhaan koneenkin siinä samalla. Olisi aika iso keikautus Suomen turvallisuuspolitiikan linjassa, jos nyt valittaisiin joku muu, Ahtiainen katsoo.
Ilta-Sanomien yhteiskuntatoimituksen esimies Hanna Vesala pitää niin ikään amerikkalaishävittäjän valintaa todennäköisenä.
– Kaikilla on koko lailla ollut sellainen fiilis alusta lähtien, että eiköhän se F-35 ole. Joku yllätyskäänne voi matkan varrella tietysti tulla,
"Tuo Yhdysvaltain asemavoiman tänne"
Pitkin matkaa on korostettu, että hävittäjäpäätös tehdään puhtaasti asiantuntijapohjalta, politiikan toimittaja Jari Korkki muistuttaa.

