Pitäisikö hammasvälit puhdistaa ennen vai jälkeen harjauksen? Vaihtoehdoista toinen on parempi – tässä syy
Hammasvälit tulisi puhdistaa kerran päivässä, mutta onko sillä väliä, tekeekö sen ennen vai jälkeen harjauksen? Vaihtoehdoista toinen on parempi, vaikka tärkeintä on, että hammasvälit ylipäätään puhdistaa säännöllisesti.
Hampaat tulisi harjata aamuin illoin ja kerran päivässä pesun yhteydessä olisi hyvä puhdistaa myös hammasvälit, joihin hammasharja ei yllä. Tapa vähentää reikiintymistä, estää ientulehduksen syntymistä ja auttaa pitämään hymyn kauniina.
Mutta onko sillä väliä, puhdistaako hammasvälit ennen vai jälkeen harjauksen? Hammaslääkäri ja apulaisprofessori Uchenna Akosa yhdysvaltalaisesta Rutgersin yliopistosta sanoo Yahoo-sivuston mukaan, ettei kysymykseen ole yksiselitteistä vastausta. Tärkeintä on, että hammasvälit ylipäätään puhdistaa.
Jos kuitenkin haluaa saada puhtaimman mahdollisen lopputuloksen, kannattaa hammasvälit puhdistaa Akosan mukaan ennen harjausta. Tällöin ahtaisiin rakoihin kertynyt töhnä ei jää suuhun vaan huuhtoutuu hammastahnan kanssa alas viemäristä.
Myös Terveyskirjaston artikkelissa suositellaan suorittamaan lankaus ennen hampaiden harjausta, jotta hammasväleistä puhdistettava bakteeripeite poistuu hampaiden pinnoilta. Lisäksi hammastahnan fluori pääsee paremmin puhtaisiin hammasväleihin.
Hammasvälit voi puhdistaa joko hammaslangalla, hammasväliharjalla tai hammastikulla. Sopiva väline riippuu käden motoriikasta ja hammasvälien koosta.
Lähteet: Yahoo, Terveyskirjasto, Healthline
Uusimmat
-
16:37
Näin lakko näkyy huomenna kaupoissa – "Olemme tehneet valmiussuunnitelmia"
-
16:16
Saarikko vastasi välikysymykseen – 10 miljardia velanotosta ei selity kriiseillä: "Oppositio on tukenut näistä menoista jokaista"
-
16:15
Auttaako vatsatautiin mikään? Lääkäri arvioi erilaisten apukeinojen tehokkuuden
-
16:14
Väkivaltaisuudet raastavat Ruotsia – levottomuuksien avaintekijä on entinen jääkiekkolupaus: "Hän olisi päässyt pitkälle"
-
16:06
Tutkinta: Putin päätti malesialaiskoneen tuhonneen ohjuksen lähettämisestä
-
16:01
Uusi hahmo saapuu Pihlajakadulle – katso kohtaus ennakkoon
-
15:52
SDP:n Lindtman ja kokoomuksen Valtonen väittelivät valtion velkaantumisesta – "Olisi pitänyt löytää säästöjä jostain muualta"
-
15:43
Pornoa parlamentissa: Kansanedustajan rietastelu tallentui kohtalokkaasti videolle Serbiassa
-
15:17
Mies vaani lapsia Snapchatissa ja keräsi valtavaa kuva- ja videokokoelmaa – uhreja 118
-
15:15
Valmentajasuuruus Miroslav Blazevic on kuollut – muistetaan erityisesti jalkapallon MM-sensaatiosta
-
15:05
Oppilas uhkasi mennä koululle ampumaan Sipoossa
-
14:59
Pikkutytön pää juuttui kakkuvuokaan – paikalle piti hälyttää palokunta avuksi
-
14:54
Jenny Rautionaho pääsi viimein pois sairaalasta – loukkaantui rajussa kaatumisessa
-
14:44
Herkästi tarttuva vatsatauti jyllää nyt Suomessa – THL muistuttaa ehdottoman tärkeästä asiasta
-
14:43
Näihin 160 kauppaan lakko iskee torstaina – katso oman paikkakuntasi tilanne
-
14:25
Kuumuuteen kuolleiden rescue-koirien tapauksessa nostettiin lisää syytteitä
-
14:20
Yrittäjäpariskunnalla on yli 100 omistusasuntoa – nyt Marko ja Tanja etsivät unelma-asuntoa Espanjasta
-
13:59
Video: Presidentti Zelenskyi saapui Britanniaan kolossaalisella kuljetuskoneella
-
13:54
Maanjäristyksen uhrimäärä noussut jo yli 11 000:n – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
13:52
Volodymyr Zelenskyi vierailee tänään Britanniassa: Ukrainalaisille annettava koulutus laajenee hävittäjälentäjiin
-
Lataa lisää