Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Ott Tänak antaa palaa MM-rallin suunnitelmista: "Laji ei ole kenenkään hallinnassa"

2:38Rallin MM-sarjaan valmisteilla poikkeuksellisen rohkea sääntöpaketti – ”Tämä on oikea suunta”Rallin MM-sarjaan on valmisteilla poikkeuksellisen rohkea sääntömuutospaketti – MTV Urheilu selvitti pääkohdat muutoksistaHyundai Motorsport GmbH
Julkaistu 01.04.2024 12:46
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Rallin MM-sarjaan suunnitellut jättimäiset uudistukset eivät saa tukea kokeneelta virolaiskuskilta Ott Tänakilta.

Kansainvälisen autoliiton FIA:n moottoriurheiluneuvoston tekemät suunnitelmat rallin MM-sarjan uudistamiseksi ovat saaneet lajiväeltä ristiriitaisen vastaanoton. Hybridiyksiköiden poistaminen Rally1-autoista jo tulevalla kaudella ja nopeampien Rally2-autojen rakentaminen on myös Tänakin kritiikin kohteena.

– Tämä on tehnyt asioista mutkikkaampia kaikille talleille ja valmistajille. Se on saanut ihmiset erittäin vaikeaan tilanteeseen, koska ensi kausi tulee todella nopeasti. Eikä siitä ole edes äänestetty vielä, Tänak kommentoi DirtFish-sivustolle Keniassa.

Päätöstahti on Hyundai-kuskista erityisen huolestuttavaa.

– Vaikein asia on varmaankin se, että näemme sen, ettei laji ole jotenkin kenenkään hallinnassa. Joitain satunnaisia päätöksiä tulee satunnaisilta ihmisiltä vuodesta toiseen eikä ole kunnon visiota, että mihin halutaan mennä. Tällaiset asiat ovat todella huolestuttavia.

LUE MYÖS: Rallin MM-sarjan pomolta painavaa tekstiä lajin nykytilasta – "Nämä ovat elintärkeitä aikoja"

Tänak myöntää sen, ettei rallin MM-sarja ole muutaman valmistajan voimin parhaassa iskussaan. Muutoksilla pyritään vaikuttamaan juuri uusien valmistajien mielenkiintoon lajia kohtaan. Hän kuitenkin kaipaisi, että edes pienen tallimäärän mielipidettä kuunneltaisiin ennen näin suuria linjauksia.

– Hybrideistä (luopumisesta) tehtiin päätös vuoden 2026 loppuun. Kaikki valmistautuivat siihen, joten kaikki tiimit ovat olleet valmiita siihen.

– Nyt vähennämme paljon tehoja Rally1-autoista, joissa runko ja pyörimissuojat on suunniteltu turvallisuuden takaamiseksi. Sitten lisäämme tehoja Rally2-autoihin, joissa ei ole tällaisia asioita, Tänak kummastelee.

– Olen todella yllättynyt, että nämä kaverit ovat valmiita ottamaan vastuun näistä päätöksistä. Rallissa on aina riskinsä, mutta turvallisuus on aina ollut ykkösasia.

Lisää aiheesta:

Tallipäälliköiltä selkeä viesti: rallin MM-sarjaa odottaa merkittävä muutosKalle Rovanperä puhuu suunsa puhtaaksi – ankara jyrähdys: "Ei yhtään mitään järkeä"Kalle Rovanperältä ja kumppaneilta huutia FIAlle: "Sydämeeni sattuu"FIA valotti MM-rallin tulevia sääntölinjauksia, lajipomolta paljastus mahdollisista tallitulokkaista: "Olen positiivisesti yllättynyt"Teemu Sunisen ja Esapekka Lapin tiimi vaarassa jättää rallin MM-sarjan – "Siihen emme aio ryhtyä"Rallitähdeltä täysi tyrmäys uusille säännöille - "Kysyin heti pomoltani, että hyväksyitkö tämän paskan"
MM-ralliOtt TänakHyundaiUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen13:19
    Thierry Neuville

    Maailmanmestarilta rajua tekstiä, Hyundai-tähti sivaltaa pomojaan – "Kertoo kaiken"

  • ti17:17
    Sebastien Loeb

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • ti06:57
    Kalle Rovanperä

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä