Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Olen juuri tehnyt pahimman mahdollisen asian" – äiti avautuu vaarallisesta virheestään

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 10.10.2016 10:47

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Äitibloggari avautuu kauheasta virheestään.

"Olen juuri tehnyt pahimman mahdollisen asian. Olen kamala äiti."

Äitibloggari Siobhan Rennie avautuu rohkeasti blogissaan kipeästä asiasta. Rennie kertoo laittaneensa eräänä iltana parivuotiaan Harryn ja Aolfe-vauvan kylpyyn kahdestaan. Äiti kertoo leikkineensä lasten kanssa vähän, mutta muistaneen sitten, että pyykit olivat laittamatta.

– Menin kulman taakse vain muutaman metrin päähän ripustamaan yhden aviomieheni paidoista. En kuullut mitään epätavallista, vain vähän loiskahduksia, Rennie kirjoittaa blogissaan.

Äiti kertoo tulleensa takaisin kylpyhuoneeseen 15–30 sekunnin päästä, ja tuolloin pieni Aolfe oli veden alla viuhtoen hädissään. Harry-poika ei ymmärtänyt hätää ja naureskeli tyytyväisenä.

– Nappasin hänet niin nopeasti pois sieltä kylvystä ja pidin häntä lähelläni... hän yski ja kirkui. Harry tajusi yhtäkkiä, ettei hän pelleillyt ja hänen naamansa venähti.

Onneksi tilanteesta selvittiin säikähdyksellä.

– Olisi voinut käydä pahemmin. Aolfe on kunnossa. Hän yski hetken, itki vähän minun pidellessäni häntä ja itkiessäni itse, mutta muutaman minuutin päästä hän oli takaisin oma hymyilevä itsensä. Hän söi normaalisti ja meni iloisena nukkumaan. 

– Mutta silti... sitä, mitä tein, ei voi hyväksyä. Minun ei missään tapauksessa olisi pitänyt jättää heitä kahdestaan. Olin omahyväinen.

"Moni teistä pitää minua huonona äitinä"

Äiti kertoo, ettei ole koskaan tyytyväinen, jos kaikki ei ole täydellisesti. Niinpä paitakin piti ripustaa juuri sillä hetkellä.

Jos kuva ei näy voit katsoa sen täältä.

Rennie kertoo, että asia on vaikein, jonka hän on koskaan jakanut muille.

– Koska moni teistä pitää minua (nyt) huonona äitinä. Te ette koskaan tekisi niin, vai mitä? No, minäkin ajattelin niin. Mutta minulla oli hetkellinen häiriö keskittymisessäni. Varmaan ajattelin, että Harry vahtisi häntä. Tyhmä, tyhmä, tyhmä... hän on vasta 2,5-vuotias!

Äiti kertoo, että ainoa syy, jonka takia hän halusi jakaa virheensä koko kansalle, on valistamistarkoitus. Hän haluaa varoittaa muita oman kokemuksensa kautta.

– Älä koskaan ajattele, että vauvasi, oli hän kuinka vanha tahansa, on turvassa kylvyssä yksinään tai sisaruksen kanssa edes muutamaa sekuntia.

Äiti muistuttaa, ettei lapsia kiinnosta, onko kodissa kaikki tiptop, he haluavat vanhemmiltaan vain aikaa ja keskittymistä.

– Vihaan itseäni. Lapseni ovat koko maailmani ja syyllistän tästä itseäni loppuelämäni – enkä liioittele.

Katso videolta vinkit, joiden avulla opetat lapsen uimaan:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: MeOhMy

Lisää aiheesta:

Adam osti tyttärelleen tämän kovasti toivoman uima-asun – pelottavat seuraukset: "Ajattelin, että ei tämä näin voi päättyä"Laura-äiti ei voinut kuin yrittää pidätellä nauruaan – "parittelevat iPadit" paljastivat Lucan, 5, kotikouluhuijauksen: "Sinun täytyy myöntää, että olen aika nokkela"Emilyllä ei ollut koskaan aikaa lapselleen – viiden minuutin kikka muutti "isin tytön" ja äidin suhteenElizabeth pudotti lapsensa vahingossa – vauvalle kallonmurtuma: "Tunsin olevani maailman huonoin äiti"Äitiä solvattiin samaan aikaan sekä lihavaksi että huonoksi äidiksi: "Miksi ihmisillä on tarve sanoa tuomitsevat sanansa ääneen?"Lapsivapaalle lomalle lähtenyt nainen päätyi istumaan lentokoneessa lapsi sylissään – selittää, miksi: "Itse olisin jo itkenyt"
LapsetTurvallisuusTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 30.10.08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • 29.10.17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • 28.10.15:07
    Nuoret

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 28.10.08:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida