Aleksander Aamodt Kilde kertoi Wengenin syöksykisassa pelkoa herättäneestä kaatumisestaan sairaalavuoteeltaan antamassaan haastattelussa Norjan Viaplaylle.
LUE MYÖS: Mikaela Shiffrin murtui kameroiden edessä – upea voitto raskaan huolen keskellä: "Todella tunteikasta"
LUE MYÖS: Kammottavalla tavalla kaatunut norjalaislaskija julkaisi kuvan sairaalasta – poikaystävänsä vierellä alppihiihdon supertähti Mikaela Shiffrin
Viime lauantaina Wengenin syöksykisassa 145 kilometrin tuntivauhdissa päin suoja-aitoja törmännyt Aleksander Aamodt Kilde on yhä sairaalahoidossa Innsbruckissa. Helikopterilla Wengenistä sairaalaan lennätetty norjalaistähti loukkasi rytäkässä olkapäätään ja sai pahan haavan pohkeeseensa.
Etenkin jalkaan tullut viilto on aiheuttanut työtä lääkäreille.
– Jalkani on parsittu kasaan, Kilde paljasti Viaplaylle sairaalavuoteelta norjalaislehti VG:n mukaan.
– Haava on syvä, melkein luuhun asti yltävä. Kun törmäsin verkkoihin, sain haavan pohkeeseeni ja menetin paljon verta. Hermoratojani vaurioitui, mutta onneksi liikkumista hallinnoivat hermoni pysyivät ehjinä. Joidenkin hermovaurioiden kanssa menee aikaa. Se oli tässä kaikkein vakavinta, Kilde jatkoi.

