Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokian uutta logoa ei nähdä puhelimissa – tässä syy

1:58Millaisia ajatuksia nykyinen Nokia herättää, Jorma Ollila?Katso videolta, mitä yhtiön entinen pääjohtaja Jorma Ollila ajattelee nykyisestä Nokiasta?
Julkaistu 27.02.2023 14:07

Ville Järveläinen

Uusi logo alleviivaa verkkolaiteyhtiö Nokian uutta strategiaa, mutta sen nimellä myytäviin puhelimiin muutos ei vaikuta, kertoo suomalaisyhtiön liikkeitä tarkkaan seuraava Nokiamob-sivusto.

Nokian nimioikeudet muun muassa puhelimissa ja tableteissa omistava suomalainen HMD Global ei tule käyttämään Nokian uutta logoa puhelimissaan. Uusi logo nähdään näin ollen vain Nokian käytössä. HMD Global käyttää kuluttajaelektroniikassaan jatkossakin vanhaa logoa. Asian vahvisti Nokiamobille CCS Insightsin pääanalyytikko Ben Wood.

– Nokia-brändätyt kuluttajatuotteet käyttävät jatkossakin klassista logoa. Huomioiden historiamme, se istuu hyvin kuluttajamarkkinaan, Nokialta oli kommentoitu Woodille.

Wood on lähteenä varsin luotettava, sillä hänen näkemyksiään käytti tiedotteessaan myös itse HMD Global uuden Nokia G22 -puhelimen virallisessa lehdistötiedotteessa.

Lue myös: 

Tämän edullisen Nokia-älypuhelimen akku on tehty vaihdettavaksi

Päivitetty logo kääntää uuden sivun Nokian historiassa, mutta samalla verkkolaiteyhtiön ja puhelinvalmistajan tuotteet lähtevät näkyvämmin eri teille.

Nokia kertoi sunnuntaisessa tiedotteessaan, että muutokset ovat osa sen pitkän aikavälin strategista uudistumista.

Nokia keskittyy jatkossa yhä vahvemmin yrityspuolen liiketoimintaan, mutta sillä on tarjolla myös Beacon-niminen WiFi 6 -mesh-reititin, jota markkinoidaan myös kuluttajille. Toistaiseksi ei ole varmuutta, nähdäänkö uusi logo kyseisessä tuotteessa.

Nokiamobin tiedosta uutisoi ensimmäisenä Mobiili.fi.

Lue myös: Pertti oli tuomassa Nokian kännyköihin ominaisuutta, joka muutti kaiken – "Eihän me tiedetty, ettei jotain voi tehdä, me vaan tehtiin"

Lähde: Nokiamob

Lisää aiheesta:

Nokia-puhelinten tuleva myynninkasvu voi syntyä yllättävässä paikassa – ”Nyt on tärkeää, että kaikki menee nappiin”70 miljoonaa Nokia-puhelinta myytiin viime vuonna – yhteistyö Googlen kanssa tiivistyyUusien Nokia-puhelinten odotus päättyy pian - nämä kaksi asiaa erottavat muista Suomalaisyritys julkisti ensimmäisen Nokia-puhelimensaKiinalaisvalmistajalta erikoinen kutsu älypuhelinjulkistukseen – lähetti paketissa Nokian täysnäppäimistöpuhelimenOnePlus keskittyy jatkossa vain huippupuhelimiin
PuhelimetNokiaDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 4.11.05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo