Romanttisia, yllätyksellisiä, koruttoman kauniita. Kosintoja on yhtä monta kuin on parejakin. Näin Studio55.fin lukijat kertoivat kosinnoistaan.
Olimme olleet jo useamman vuoden yhdessä ja olin aina vitsaillut kumppanilleni klassisesta kosinnasta polvillaan ja ruusu hampaissa, ollessamme lomalla Bulgariassa rakkaani yllätti minut keskellä risteystä olevassa baarissa nappaamalla ruusun baaritiskin maljakosta hampaisiinsa ja polvistuneena eteeni kosi minua, kyyneleet silmissä suostuin. Olipa kokemus, eri kansalaisuudet toistensa kieltä osaamatta kävivät muut asiakkaat ja henkilökunta onnittelemassa. Seuraavana päivänä haimme sormukset ja nyt 24.7.2015 tulee 5-vuotishääpäivä.
– innuli
Kesken korttipelin kuulin kysymyksen ”tulisitko minulle vaimoksi?” Siitä on nyt 34 vuotta ja yhdessä ollaan edelleenkin.
– Tuuli
Mieheni eräänä helmikuisena aamuna vuonna 2012 toi minulle ennen töihin lähtöään kupin teetä ja tokaisi siinä hieman ujosti, että tänä vuonna olisi viimeinen mahdollisuus mennä naimisiin 12.12.12. Tästä odottamattomasta kommentista meinasi aamuteet mennä väärään kurkkuun ja vastasin hälle vain, että ”oliko tuo kosinta”? Tähän mieheni vastasi ”ehkä” ja lähti töihin. 12.12.2012 me sitten tanssimme häitämme ja tänä vuonna tulee 10 vuotta täyteen kun olemme yhdessä tallustellut samaa matkaa.
– spireida



