Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muutkin kuin koirat ahdistuvat uudenvuoden paukkeesta: Eläinsuojeluyhdistys muistuttaa vaarasta hevostalleilla

5:34Miten koiran paukkupelko hallintaan? Asiantuntijan vinkit uuteenvuoteenKATSO MYÖS: Miten koiran paukkupelon saa hallintaan? Nappaa asiantuntijan vinkit uuteenvuoteen.
Julkaistu 29.12.2023 20:07

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Uudenvuoden tienoilla keskitytään usein koirien paukkuarkuuteen, mutta on hyvä muistaa, ettei hevostallienkaan lähettyvillä kannata räjäytellä raketteja.

Monet koirat tunnetusti arastelevat uudenvuoden juhlimisesta aiheutuvaa pauketta, mutta rakettien ystävien sekä muidenkin eläinten omistajien on syytä muistaa, että koira ei ole ainoa eläin, joka voi stressaantua juhlahumusta.

Helsingin eläinsuojeluyhdistys muistuttaa tiedotteessaan, että erityisen paljon ilotulitteista stressaantuvat hevoset. Ilotulitteiden ampuminen on sallittua uudenvuodenaattona iltakuudesta aamukahteen asti. Hesy suositteleekin siirtämään hevoset jo hyvissä ajoin ennen iltaa sisätiloihin.

Lue myös: Autoilija! Jos sinulle näytetään hevosen selästä tätä merkkiä, pysähdy välittömästi

Ratsastustalleilla ilotulitteiden aiheuttama pauke ja valonvälähtely voi aiheuttaa ongelmia, sillä hevonen on laumaeläin. Niinpä yhden hevosen paniikki ja pelo voi tarttua myös muihin hevosiin.

Lemmikkien ja kotieläinten lisäksi ilotulitteista voivat stressaantua niin tuotantoeläimet kuin luonnoneläimetkin, jotka puolestaan saattavat paeta ajoteille karkuun aiheuttaen näin kolaririskin.

Hesy varoittaa, että peloissaan oleva hevonen voi pyrkiä pakoon karsinastaan ja rynnätä päin seiniä tai hypätä pystyyn. Tallinpitäjien olisikin hyvä varmistaa, etteivät hevoset voi satuttaa itseään mihinkään karsinoissaan.

Hesy suosittelee, että tallissa olisi joku päivystämässä ilotulituksen ajan. 

Hevoset voivat säpsähdellä vielä juhlimista seuraavana päivänä, mikä on riski myös hevosten kanssa toimiville ihmisille.

Aiemmin tässä kuussa muun muassa Ilta-Sanomat uutisoi, kuinka Jaakko Parkkalin ja Jaajo Linnonmaan ilotulitustempaus sai hevoset pillastumaan Espoon Kauklahdessa.

Lue myös: Koiranomistaja, edessä on karkaamisen ruuhka-aika – varustaudu uudenvuoden lenkille tuplavarmistuskikalla!

5-vuotias Lily-koira menetti 17 hammasta, koska pelästyi ilotulitteita – eläinlääkäri Karoliinalta muistutus uudestavuodesta

Katso myös: Koirien ja hevosten ohella kissakin voi pelätä ilotulitteita 

1:41Myös kissa voi pelätä ilotulitteitaMiten kissan paukkupelkoa voi helpottaa?

Lähde: Hesy

Lisää aiheesta:

Minna ja Miikka pakenevat Remin kanssa ilotulituksia maan alle – eläinlääkäri: Näin lemmikkien pelko-oireita voi lievittääKymmenet tuhannet koirat viettävät uuttavuotta pelosta sekaisin – nämä keinot voivat auttaa lemmikin uuteenvuoteenPelkääkö lemmikkisi rakettien pauketta? Näillä vinkeillä rauhoitat eläimenNäin suojelet lemmikkiäsi uudenvuoden traumoilta: "Pelko voi alkaa milloin vain"Juhlitko viikonloppuna venetsialaisia? HESY muistuttaa ilotulitusten seurauksista: "Jos pelonsekainen eläin pääsee karkuun..."Vuoden pelottavin ilta lemmikeille on taas ovella: Valmistaudu ajoissa – "Eläimille paras palvelus"
HevosetUusivuosiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Hevoset
  • 9.10.14:03
    Lemmikit

    Lemmikkien nimipäiväkalenterit uudistuivat – onko oman lemmikkisi nimi listalla?

  • 3.10.19:49
    Yhdysvallat

    Epäilty yritti juosten karkuun poliisin "huumehepoa": "Jotkut pakenijoista ovat kyllin tyhmiä" – katso video

  • 16.9.11:04
    Tutkimustulokset

    Nyt se on tutkittu: Tällainen on ihmisen ja hevosen välinen suhde

  • 11.9.10:14
    Tiede

    Kymmenen suomenhevosta myynnissä – Lukelle saa tarjota

  • 10.8.10:11
    Luonto ja eläimet

    Hevosten pitoon uudistuksia – kaverina oltava jatkossa toinen hevonen, aasi tai muuli