Muistatko, mitä Suomen teillä tapahtui tasan vuosi sitten? Tämä "mustasta tiistaista" opittiin
Liikenteenohjausyhtiö Fintraffic muistuttaa tiedotteessaan maaliskuun oikukkaista kevätkeleistä. Päivälleen vuosi sitten Suomen tieliikenteessä koettiin hyvin poikkeuksellinen päivä, joka kuitenkin opetti liikenneturvallisuudesta monta asiaa.
Fintrafficin liikennekeskuspäällikkö Kari Tarkki kertoo tiedotteessa kevään vaativan autoilijoilta valppautta, sillä ajo-olosuhteet voivat muuttua nopeasti.
– Päivällä aurinko sulattaa pientareilla olevia lumivalleja ja etenkin yöpakkasten jäljiltä aamuliikenteessä on syytä olla tarkkana liukkauden varalle. Lisäksi vaihtelevista keliolosuhteista johtuen tiestöllä on tänä keväänä normaalia enemmän päällystevaurioita, Tarkki sanoo.
Myös näkyvyydelle aiheutuu haasteita matalalla paistavasta auringosta, heijastavasta tienpinnasta ja roiskuvasta kurasta. Tarkki suositteleekin, ettei lasinpesunestettä tai pyyhkimiä säästeltäisi nyt.
Musta tiistai
Kevätkelien riskit konkretisoituivat tiistaina 9. maaliskuuta 2021. Päivä on nimetty Fintrafficin mukaan mustaksi tiistaiksi.
Tuona päivänä Fintrafficin tieliikennekeskuksesta lähti esimerkiksi Uudellamaalla peräti yli kymmenkertainen määrä liikennetiedotteita normaalipäivään verrattuna. Lumisade aiheutti onnettomuuksia Etelä- ja Länsi-Suomessa, ja myös pääkaupunkiseudun liikenne häiriintyi. Suurin yksittäinen onnettomuus sattui Espoossa Turunväylällä, jossa tapahtuneessa ketjukolarissa oli osallisena yli 80 ajoneuvoa.
Tarkin mukaan tämä poikkeuksellinen liikennetilanne oli monen tekijän summa. Nopeat muutokset keliolosuhteissa sekä näkyvyydessä olivat vilkkaimman liikenteen aikana huono yhdistelmä.
– Lisäksi tilannedatasta havaittiin liian lyhyitä turvavälejä ja ylinopeuksista johtuvia suuria nopeuseroja.
Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos kertoi tuoreeltaan, että ketjukolarin syynä olivat aivan liian suuret tilannenopeudet keliin ja näkyvyyteen nähden.
Liikenneturvallisuuden kannalta päivän oppi oli Tarkin mukaan selkeä.
– Me jokainen vaikutamme turvalliseen liikenteeseen omalla käyttäytymisellämme ja yksittäisen kuskin vastuu liikenteessä on suuri. Ennakointi, oikea tilannenopeus ja kunnon turvavälit ovat avainasemassa myös näin kevätkeleillä, jotka usein yllättävät, hän summaa.
Lue myös: Autoilija, huomioi nämä asiat loskakelillä – "Fysiikan lait päihittävät tekniset järjestelmät"
Lähde: Fintraffic
Uusimmat
-
12:29
Poliisisaattueita, liikennekatkoksia ja tilapäinen lentorajoitusalue – näin Blinkenin vierailu näkyy Helsingissä
-
12:28
Tutkijan mukaan Moskovan drone-iskujen takana on Ukraina: "Venäjällä ei ole mitään intressejä nöyryttää itseään"
-
12:27
Euroalueen inflaatiovauhti kääntyi jälleen laskuun
-
12:23
Tätä ei voi katsoa hymyilemättä! Maajussitar vie puolisoehdokkaansa kuumaan lähteeseen – tältä parin hilpeät treffit näyttivät
-
11:32
Bidenia kopeloinnista syyttänyt nainen loikkasi Venäjälle: "Moskovassa tunsin oloni erittäin pitkästä aikaa turvalliseksi"
-
11:27
Helsingin poliisin videolle tallentui hetki, jolloin Mustang-kuski tajusi, että teoilla on seurauksensa
-
11:20
Esapekka Lappi lähtee riskillä MM-ralliin – rengasvalmistaja heitti vielä oman mausteensa soppaan: "Sehän on tosi hyvä idea"
-
11:04
Kova ratkaisu: Susijengin huippulupaus jättäytyy pois NBA-draftista
-
11:00
Kesäterassi tulee taas – hän on ohjelman uusi juontaja!
-
10:55
Hunks-Jucci sai sairaalassa järkyttäviä uutisia – sitten lääkäri lausui uskomattomat sanat: "Aloin vain itkeä"
-
10:54
Autoilija säästyi Venäjän ohjukselta kuin ihmeen kaupalla Kiovassa – kojelautakamera tallensi tapahtuman
-
10:52
Marko Anttilalta koskettava ele sosiaalisessa mediassa: "Kiitollinen – nyt oon yksi teistä"
-
10:48
Uusi tieto Porin lapsikaappauksesta: Poliisilla kolmaskin epäilty
-
10:22
Kalle Rovanperä saattaa saada yllättävää apua epätoivoiseen tehtäväänsä – perjantaina edessä poikkeuksellinen haaste
-
10:20
F1-radan merkittävä muutos huolettaa tähtikuljettajia – "En odota sitä yhtään"
-
10:16
Venäjän ilmaiskussa kuollut nainen yritti hakeutua väestönsuojaan: "Se oli yksinkertaisesti lukittu" – MTV seuraa sotaa
-
10:16
Rynnäkköprikaatin isku asemiin oli liikaa: Venäläisten pako Bahmutissa tallentui dronekameraan
-
10:09
Ukrainalaiset kausityöntekijät haluavat nyt tienata rahaa myös kotimaansa auttamiseksi
-
09:57
Odotettu herkku vyöryy nyt suomalaiskauppoihin: Halpaa ja helppokäyttöistä!
-
09:47
OP:n maksuja koskenut häiriö korjattu
-
Lataa lisää