Ukrainalaiset tietävät jo, miten Donald Trump saattaisi vakuuttua Ukrainan tuen jatkamisen tärkeydestä, kertoo Kiovasta MTV Uutisten toimittaja Laura Pylvänäinen.
Ukrainalainen kansanedustaja Yehor Tsherniev toki mainitsee, että Yhdysvaltojen tuleva presidentti Donald Trump on arvaamaton henkilö.
– Silti näemme tässä mahdollisuuksia. Trump oli ensimmäinen, joka antoi meille aseita, hän kertoo vaalitilaisuudessa Kiovassa.
Hän viittaa vuoteen 2017, jolloin Trump salli merkittävän asekaupan Yhdysvaltain ja Ukrainan välillä. Edeltäjä, demokraattien Barack Obama oli siitä kieltäytynyt Venäjän provosoitumisen pelossa.
Nyt ukrainalaiset toivovat, että Trump voisi yllättää heidät samaan tapaan. On silti mahdollista, että tukipaketit pienenevät tai ainakin muuttavat muotoaan. Tshernievin mukaan republikaanit ovat myös kertoneet kaavailevansa avun muuttamisesta lainoiksi. Poliitikon mukaan sekin Ukrainalle sopisi.
Tsherniev toimii Ukrainan kansallisen turvallisuus-, puolustus- ja tiedustelukomitean varapuheenjohtaja parlamentissa ja Ukrainan Nato-delegaation puheenjohtaja.
Tuen määrää ei voi vielä arvioida
Entinen kansanedustaja, nykyisinkin politiikassa aktiivinen Ivanna Orestivna Klympush-Tsyntsadze sanoo myös, että vielä on liian varhaista ennakoida, pieneneekö vai kasvaako Yhdysvaltojen Ukrainalle antama tuki.
