Minne lumet saa kolata taloyhtiön pihalta? Ota huomioon nämä asiat
Jos lumikaaos yllättää, minne lumet voi taloyhtiön pihalta kolata?
Kun piha täyttyy lumesta, alkaa väistämätön kolausoperaatio. Usein taloyhtiön piha on kuitenkin niin pieni, ettei sieltä löydy nurkkaa, jonne lumet mahtuisi kasaamaan.
Vs. johtava lakimies Kiinteistöliitto Uusimaasta, Mia Pujals, muistuttaa Kiinteistöliiton tiedotteessa, että lunta ei saa kolata naapurikiinteistön puolelle eikä kaupungin omistamalle maalle.
Taloyhtiön pitäisikin löytää lumikasoille paikka omalta kiinteistöltä. Jos tällaista paikkaa ei kuitenkaan ole mahdollista osoittaa, lumet täytyy kuljettaa pois kaupungin osoittamaan lumien vastaanottopaikkaan.
Lumen poiskuljettaminen kuitenkin maksaa, joten usein sopiva lumien kasaamispaikkaa yritetään löytää taloyhtiön pihalta. Lumien sijoittamisessa tulee huomioida kiinteistön turvallisuus, joka on taloyhtiön vastuulla, Pujals muistuttaa.
Esimerkiksi jyrkän rinteen reunalle kasattu lumi voi muodostaa vaaratilanteen lapsille. Lunta ei tule myöskään kasata pelastusteille, eikä lumikasoilla saa aiheuttaa haittaa tai vahinkoa. Siispä lunta ei saa kasata suoraan naapuritontin rajalle, eikä toisen omaisuutta vahingoittavalla tavalla.
Vahingon aiheuttaja korvaa vahingot
Yksi vaihtoehto on kasata lumet väliaikaisesti taloyhtiön vierasautopaikoille. Sen sijaan lumien kasaaminen osakkaan hallinnassa olevalle autopaikalle edellyttää luonnollisesti osakkaan suostumusta, Pujals muistuttaa.
Lumikasoista voi aiheutua myös vahinkoa. Yhtiön aita voi vaikka keikahtaa lumen painosta kumoon, jos kinokset on kasattu aitaa vasten.
– Huolimattomuudella tai laiminlyönnillä aiheutetut vahingot tulee vahingon aiheuttajan korvata, muistuttaa Pujals.
Tämä amerikkalaismies siivosi lumet pihatieltään tehokkaasti. Kikkaa ei kuitenkaan voi suositella:
Lähde: Kiinteistöliitto
Uusimmat
-
09:25
Lauri Markkasen tähdistöpaikasta huima linjaus Jazzin sisältä – "Huomisillasta tulee hauskaa"
-
09:25
Kylie Jennerin esikoinen täytti viisi vuotta – ylpeä äiti julkaisi koskettavan onnittelupäivityksen
-
09:25
Sebastian Aho hehkuu NHL:n kuumimpana maalintekijänä – kertoo nyt, mikä kaikki toimii: "On sanomattakin selvää"
-
09:24
EU-komission Ursula von der Leyen saapui Kiovaan – MTV seuraa sotaa
-
09:04
Metroliikenne palautumassa normaaliksi Kampin ja Lauttasaaren välillä
-
08:58
Onko sinulla tämä ranneketju? Tukes varoittaa "taloudellisesta riskistä"
-
08:54
Millaisen jääkiekon SM-liigan haluat? Vastaa kahteen kuumaan kysymykseen
-
08:39
Ukrainan tykistö aiheutti valtavan räjähdyksen Bahmutissa – zoomaus kohteeseen paljastaa venäläissotilaiden paniikin tapahtumapaikalla
-
08:23
Keskon liikevoitto pieneni hieman vuoden viimeisellä neljänneksellä
-
08:15
Lauri Porran elämä musiikin parissa alkoi auton takakontista nousseesta sellosta – nykyään huippumuusikko kiertää maailman metalliareenoilla ja säveltää poikkitaiteellisia sinfonioita
-
08:06
Sebastian Aho teki sen jälleen – suomalaisen putki on koko NHL:n pisin
-
07:58
Avec: Helsinkiläinen Michelin-ravintola sulkee ovensa – hyvästit Oralle: "On varmasti helppo ymmärtää, miksi valitsen nyt toisin"
-
07:51
Korkokate lihotti Nordean tulosta loppuvuonna – osinko nousemassa selvästi
-
07:42
Beyoncé lähtee maailmankiertueelle – fanit valmistautuvat lippukauppaongelmiin
-
07:26
Lauri Markkanen säkenöi Utahin pistelinkona
-
07:24
NHL-huippuvalmentaja on pidätetty
-
07:09
MTV Urheilu selvitti: Erimielisyys repii SM-liigaa, tätä kysymystä varjellaan kuin valtionsalaisuutta – "Osa ei suurin surminkaan suostuisi"
-
07:01
Yhdysvalloissa uusi poliisiväkivaltatapaus kuohuttaa poliisin ammuttua jalattoman miehen
-
06:58
Pekka Toveri: Venäjä saattaa aloittaa jo suurhyökkäyksen lähiviikkojen aikana – "Putin valmis uhraamaan kymmeniä tuhansia reserviläisiä"
-
06:48
Tuhannet ukrainalaiset saavat pian hakea Suomesta kotikuntaa
-
Lataa lisää