Syy hormonaalisen ehkäisyn, kuten e-pillerien, pettämiseen ja tahattomaan raskauteen ei välttämättä ole huolimattomassa ehkäisyn käytössä vaan naisen geeneissä, vihjaa tuore yhdysvaltalaistutkimus.
Coloradon lääketieteellisen yliopiston tutkijat ovat tehneet löydöksen, jota uutistoimisto Reutersin haastattelema synnytys- ja naistentautiopin professori Anne Davis luonnehtii "mullistavaksi”. Tutkijat huomasivat, että hormonaalisesta ehkäisystä huolimatta raskaaksi tulleet naiset saattavat kantaa geeniä, joka hajottaa ehkäisyyn käytettyjä hormoneja.
Tutkimusta johtanut Coloradon lääketieteellisen yliopiston synnytys- ja naistentautiopin apulaisprofessori Aaron Lazorwitz sanoo tiedotteessa, että tutkimus on ensimmäinen, joka osoittaa geneettisen variantin olevan yhteydessä ehkäisyyn. Tutkimus julkaistiin Obstetrics & Gynecology -tiedelehdessä.
