Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Madridin ilmastokokous päättyi laihaan kompromissiin – tärkeät kysymykset siirrettiin tuonnemmaksi

AP
Julkaistu 15.12.2019 13:53

MTV UUTISET – STT

YK:n rutkasti yliajalle venynyt ilmastokokous Madridissa päättyi viimein sunnuntaina laihaan kompromissiin, jota ympäristöjärjestöt moittivat kovin sanoin muun muassa kunnianhimon puutteesta ja alistumisesta suurten saastuttajamaiden vaatimuksiin.

Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (vihr.) oli kokouksen jälkeen pahoillaan siitä, ettei kansainvälinen yhteisö pystynyt vastaamaan päättäväisemmin kansalaisten ilmastohuoleen ja tieteen viestiin.

– Koskaan aikaisemmin neuvottelusaleissa ja niiden ulkopuolella käytävän ilmastokeskustelun välillä ei ole ollut näin suurta kuilua. Ensi vuosi on nyt kriittinen. Jokaisen on katsottava peiliin ja pohdittava, miten voimme palauttaa uskon tähän prosessiin, vaati Mikkonen tiedotteessa.

Ajatuspaja Power Shiftin johtaja Mohamed Adow näki lopputekstissä sentään jotain toivoa.

– Vielä on jäljellä toivonsäde siitä, että Pariisin sopimuksen henki on elossa. Tosin sen pulssi on nyt hyvin heikko, Adow runoili.

Lue myös: YK:n ilmastokokous ajautui umpikujaan Madridissa – samaan aikaan Thunberg marssitti nuorisoa Torinossa: "Maailman johtajat toimivat kuin huomista ei olisi"

Kiina ja Intia jyrkkinä

Kokouksessa esimerkiksi maailman suurin kasvihuonekaasuja tuottava maa Kiina ja päästölistan nelonen Intia tekivät selväksi, etteivät ne pidä tarpeellisena muuttaa nykyisiä vuoteen 2030 ulottuvia suunnitelmiaan päästöjen leikkaamisesta. Sen sijaan kumpikin maa korosti rikkaiden teollisuusmaiden velvollisuutta leikata päästöjään ja rahoittaa myös köyhien maiden leikkauksia.

– Suuret päästömaat, joilta odotettiin avauksia, eivät niitä tehneet. Onneksi pienet saarivaltiot sekä Euroopan, Afrikan ja Latinalaisen Amerikan maiden edistykselliset valtiot takasivat meille parhaan madollisen lopputuloksen tässä tilanteessa, vastoin suurten saastuttajien tahtoa, kiteytti Ranskan pääneuvottelija Laurence Tubiana.

cop25, ilmastokokous, Madrid

Päästökaupasta ei saatu sopua

Kokouksessa oli määrä myös saada valmiiksi päästökauppaa koskevat markkinamekanismien laskenta- ja raportointisäännöt. Kansainvälisille hiilimarkkinoille tarvittaisiin yhteiset, vahvat pelisäännöt, jotta kaupankäynti oikeasti vähentäisi päästöjä.

Sopua ei kuitenkaan syntynyt, ja tämäkin aihe siirrettiin ensi vuonna Glasgow'ssa pidettävän kokouksen asialistalle.

–Ratkaisun pitkittyminen on tässä tilanteessa parempi vaihtoehto kuin se, että maat olisivat hyväksyneet huonot säännöt, joiden muuttaminen jälkikäteen on lähes mahdotonta, kiteytti ympäristöjärjestö WWF:n ilmastoasiantuntija Mia Rahunen tiedotteessa.

Vaikka kaikki maat lopulta ottaisivat käyttöön Pariisissa sovitut leikkaukset ja säännökset, maapallon keskilämpötilan on arvioitu nousevan vuoteen 2100 mennessä kolmella asteella. Tutkijoiden mukaan kriittinen raja on kaksi astetta, mutta mieluummin alle 1,5 astetta, jotta ilmastonmuutos voidaan vielä pysäyttää.

Uutista päivitetty 15.12.2019 kello 16:41.

Lue myös: YK:n ilmastokokous ajautui umpikujaan Madridissa – samaan aikaan Thunberg marssitti nuorisoa Torinossa: "Maailman johtajat toimivat kuin huomista ei olisi"

Lisää aiheesta:

"Mitätön summa" – ilmastokokouksessa päästiin laihaan sopuunGlasgow'n ilmastokokouksen loppulauselmassa vaaditaan fossiilisten polttoaineiden käytön nopeaa alasajoa – Suomen Ilmastopaneelin puheenjohtaja: "Olisi iso askel eteenpäin"Ympäristötoimittajan kommentti: Madridin ilmastokokous oli käsittämätön floppiVenähtäneen ilmastokokouksen loppu häämöttää Madridissa – "Yksi tai kaksi osapuolta vaikuttaa jääräpäisesti takaavan, että ilmaston hyväksi otettaisiin takapakkia"Tekniset asiat hiertävät edelleen Madridin ilmastoneuvotteluja – lopputulos saattaa saada ilmastoaktivistit äreiksi: "Ehdotus sivuuttaa täysin kansalaisten ilmastohuolen"Ympäristötoimittajan kommentti: Tekniset säännöt ovat nyt kunnossa, mutta ilmaston lämpenemistä ei ole vielä hidastettu yhtään
MadridIlmastonmuutosPäästötYKMTV Uutiset LiveKiinaIntia
Madridin ilmastokokouksessa päädyttiin kompromissiin, joka ei miellyttänyt kaikkia.AP

Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Madrid
  • 21.5.12:41
    Ukraina

    Lähde: Ukrainan syrjäytetyn presidentin entinen neuvonantaja ammuttiin koulun porteille Madridissa

  • 28.4.16:35
    Sähkökatkot

    Madridin pormestari asukkaille: Pysykää aloillanne

  • 01.07.202421:51
    Lentokoneet

    Turbulenssi riepotteli matkustajia lennolla Espanjasta Uruguayhin – 30 loukkaantui

  • 02.12.202212:58
    Suurlähetystöt

    Suomen Espanjan-suurlähetystön valmiutta nostettu – ei erityistä uhkaa Espanjassa havaituista kirjepommeista

  • 30.06.202222:30
    Recep Tayyip Erdogan

    Turkin kanssa solmittu sopimus saattaa aiheuttaa myöhemmin ongelmia: "Epäselvää, mistä tässä oikein sovittiin"