Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailman myydyimmän Fordin takavaloissa on toiminto, jollaista ei ole takavaloissa ennen nähty

3:23Uusi Ford F-150 on pumpattu täyteen teknologiaaKatso videolta, millaisia elämää helpottavia teknologisia ratkaisuja Fordin uuteen F-150-avolavaan on pistetty.
Julkaistu 14.10.2021 10:41

Ville Järveläinen

Fordin uuden F-150-avolavan takavaloihin on kätketty toiminto, joka kieltämättä pistää pohtimaan, pitäisikö takavaloihin upottaa enemmänkin älykkäitä ominaisuuksia.

Fordin uusimpaan F-150-mallisukupolveen on tarjolla sisäänrakennettu vaaka, jonka ansiosta kuljettaja tai kuka tahansa autoa sitten lastaakaan, voi helposti arvioida, minkä verran kuormaa on kyydissä. 

Informaatiota auton kantokyvystä annetaan sekä auton näytöllä että Fordin mobiilisovelluksen kautta, mutta jos totta puhutaan, niin auton kohderyhmä arvostanee kaikkein eniten sitä kolmatta vaihtoehtoa.

Sisäänrakennetulla vaa'alla varustettujen autojen takavaloissa on nimittäin neljä päällekkäin pinottua pientä merkkivaloa, jotka syttyvät ja sammuvat sen mukaan, miten suuri osa sallitusta kuormasta on lastattu auton lavalle.

Lue myös: Kenen mielestä oli hyvä idea laittaa uuteen Miniin tällaiset suuntavilkut? – "He valitsivat kaaoksen"

Kun kaikki neljä valoa palavat, on auton kantokyvyn rajat saavutettu. Mikäli rajat paukkuvat, vilkkuu ylimpänä oleva led-valo ylikuorman merkiksi.

Koska maksimikuormaan sisältyy myös kuljettajan ja matkustajien paino, voi nämä arvot syöttää järjestelmään, jotta ne huomioidaan kokonaiskuormassa.

Vaikka sama info onkin tarjolla myös auton näytöllä että kännykkäsovelluksessa, voi työn touhussa olla helpointa vain vilkaista takavaloja.

Fordin F-sarja on Toyota Corollan jälkeen maailman toiseksi myydyin automalli. Yhdysvalloissa F-sarja on ollut myyntitilastojen ykkönen 38 vuotta putkeen. Suosituimman avolavamallin titteliä se on pitänyt vieläkin pitempään, peräti 44 vuotta.

Jos julkaisu ei näy, katso se täältä.

Lue myös: Onko tässä yksi aikamme merkittävimmistä autojulkistuksista?

Lähde: Ford

Lisää aiheesta:

Teslan uusin takaisinkutsu osoittaa sekä nykyautojen riskit että mahdollisuudetOnko tässä yksi aikamme merkittävimmistä autojulkistuksista?Maistiainen odotetusta uutuudesta: Polestar 2 saapui SuomeenTeslan esikoinen sai ison päivityksen: Ratti kuin toisesta maailmasta – näinköhän menee läpi EU:ssa?Nyt Suomessa: Euroopan suosituimman sähköauton hinta putosi roimasti, vaikka toimintamatka kasvoi hurjat 25 prosenttiaJenkkitoimittaja vei Tesla Model 3:n ensimmäiselle oikeasti puolueettomalle koeajolle
AutotAuton varusteetFordLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen

  • 22.10.15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • 21.10.12:41
    Renkaanvaihto

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!

  • 21.10.11:12
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille