Loinen kaivautui suihkussa naisen silmän ja piilolinssin väliin – Silmän hidas tuhoutuminen johti lopulta sokeuteen: "Kipu loppui, kun silmäni poistettiin"
Belgialainen Petra van Kalmthout menetti oikean silmänsä, kun loinen tunkeutui naisen silmän ja piilolinssin väliin suihkun välityksellä. Nainen haluaakin nyt varoittaa muita suihkun ja piilolinssien yhdistelmän vaaroista.
Van Kalmthoutin ongelmat alkoivat kolme vuotta sitten lomamatkalla. Loman aikana nainen käytti piilolinssejä niin merellä seilatessa, kuin suihkussakin. Erään suihkun jälkeen hän huomasi kipua ja punoitusta oikeassa silmässä.
– Tulin kotiin lomaltani ja huomasin, että silmääni sattui. Otin piilolinssini pois ja heitin ne menemään. Seuraavana päivänä silmäni oli vieläkin punaisempi ja siihen sattui enemmän.
Silmästä löytyi loinen
Aluksi nainen sai oireisiin silmätippoja ja voidetta. Kipu ei lieventynyt ja hän kävi usean silmälääkärin luona hakemassa apua.
Van Kalmthoutin kipu kasvoi sietämättömäksi ja hänen näkökykynsä oli silmästä lähes kokonaan poissa.
Antwerpin yliopistollisessa sairaalassa silmän sarveiskalvosta löydettiin lopulta loinen. Vedessä elävät loiset ovat yleisesti vaarattomia, mutta silmän ja piilolinssin väliin joutuessa ne voivat aiheuttaa vakavia ongelmia.
"Silmäni oli täysin tuhoutunut"
Van Kalmthoutin tapauksessa loinen oli luonut itselleen silmään kotilon, jonka vain klooria sisältävät silmätipat pystyisivät tuhoamaan. Tässä vaiheessa silmän tuhot olivat kuitenkin jo liian suuria, jonka seurauksena nainen joutui kahteen silmäleikkaukseen.
Leikkauksista huolimatta, silmää ei enää kyetty pelastamaan.
– Silmäni oli täysin tuhoutunut. Minun pupillini ei reagoinut enää valoon ja silmäni pysyi jatkuvasti auki, kertoi van Kalmthout.
Nyt nainen on saanut menetetyn silmän tilalle proteesin. Silmä ei koskaan tule saamaan näkökykyänsä takaisin.
– Kun silmäni poistettiin, kipu loppui viimeinkin.
Uusimmat
-
23:32
Kultaharkkoja, puolen miljoonan verran käteistä ja luksusavoauto – kotiratsia paljasti senaattorin korruptiokätkön Yhdysvalloissa
-
23:10
Tuska kasvaa Raumalla – Lukko-käskijä suorana: "On vähän koeteltu"
-
22:00
Tällainen olisi ollut Kiti Kokkosen seuraava Putous-hahmo – inspiraationa tuttu julkkis
-
21:55
Kanadan Trudeau julkisti yli 450 miljoonan euron tukipaketin Ukrainalle – "Olette historian oikealla puolella"
-
21:39
Salwan Momika suunnitteli jälleen Koraanin polttoa Ruotsissa – poliisi kielsi turvallisuussyihin vedoten
-
21:34
Ulosajetun Lukko-tähden kielenkäytöstä uutta tietoa
-
21:29
SM-liiga-ottelussa poikkeuksellinen kohu – nyt puhuu huutelun kohteeksi joutunut pelaaja: "Kannattaa miettiä, mitä sanoo"
-
21:20
"Aivan käsittämätöntä!" – Mestiksessä taottiin ällistyttävät lukemat jo ensiminuuteilla
-
21:11
Jokerit viritti uljaan kirin – yleisö huusi viime minuuttien alivoimamaalille
-
21:02
Laskuvarjohyppääjä laskeutui vauhdilla yksisarvisen päälle – riskialtis suoritus videolle
-
20:56
Helmareilta hämmästyttävä murskanäytös
-
20:53
Räjähdys golfpallotehtaalla – yli 80 loukkaantunut Taiwanissa
-
20:47
Mikä maltti! Kokenut hyökkääjä iski SM-liigassa 13 vuoden tauon jälkeen – Ilveksen Pelicans-piina jatkuu
-
20:47
Ainakin yksi kuoli ja 15 haavoittui Venäjän ohjusiskussa – MTV seuraa sotaa
-
20:45
Pekka Toveri: Venäjän on pakko kysyä, "onko Krim tärkeämpi kuin Moskova?"
-
20:24
Veikkausliigan suursensaatio lähellä häkellyttävää temppua
-
20:24
Kuningas Charlesin mielenosoitusten vuoksi lykkääntynyt valtionvierailu toteutui – näitä teemoja hän peräänkuulutti Ranskassa
-
20:15
Näin luodaan tunnelmaa – huima näky Jokerien fanipäädystä
-
20:11
Pelkkä myytti! Vastakohdat eivät rakkaudessa viehätäkään, kertoo tutkimus
-
20:10
Pelicans-hyökkääjän ovela temppu ei onnistunut – videotarkistuksesta armoton tuomio
-
Lataa lisää