Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

LG:ltä tulvii puhelimia – jättiakulla varustettu uutuus julki

Julkaistu 04.06.2016 23:50
Toimittajan kuva

Niko Haikala

niko.haikala@mobiili.fi

LG esitteli helmikuun alussa kaksi uutta X-sarjan puhelinta. X cam ja X screen erottautuivat toisistaan keskittymällä nimiensä mukaisesti joko erikoisiin kamera- tai näyttöominaisuuksiin. Nyt sarja on saamassa kaksi uutta jäsentä, joiden painotukset ovat akkukapasiteetissa ja muotoilussa.

LG X Power on nimensä mukaisesti virtahirmu, sillä laitteen sisuksissa piilee kookas 4100 milliampeeritunnin akku. Muut ominaisuudet ovat sen sijaan hillitympiä. Tarjolla on esimerkiksi 5,3 tuuman näyttö 1280 x 720 pikselillä, neliytiminen MediaTek MT6735 -järjestelmäpiiri, kaksi gigatavua RAM-muistia ja 16 gigatavua tallennustilaa. Kuvaus hoituu 13 ja 8 megapikselin kameroilla.

LG X Power.

LG X Power.

LG X Style on teknisesti entistä vaatimattomampi. Ominaisuuksiin kuuluvat 5-tuumainen 1280 x 720 pikselin näyttö, Snapdragon 410 -järjestelmäpiiri, 1,5 gigatavua RAM-muistia, 16 gigatavua tallennustilaa, 2100 milliampeeritunnin akku sekä 8 ja 5 megapikselin kamerat. Nähtävästi sisuksia enemmän LG on panostanut Style-nimikkeen mukaisesti puhelimen ulkomuotoon.

LG X Style.

LG X Style.

GSMArenan mukaan uutuuspuhelimet paljastettiin kaikessa hiljaisuudessa Ukrainassa. X Powerin hinnaksi on ilmoitettu 5000 Ukrainan hryvniaa eli noin 180 euroa. Hillitympi X Style maksaa 4500 Ukrainan hryvniaa eli noin 160 euroa.

Viime päivät ovat olleet LG-laitejulkistusten saralla aktiivisia. Uusien X-puhelinten lisäksi yhtiö paljasti eilen parannellun LG Stylus 2 -puhelimen.

Lisää aiheesta:

Tässä on Samsungin uusin edullinen älypuhelinSaatiinhan se julki: Sonylta uusi Xperia-puhelinZTE:ltä veitsenterävillä ominaisuuksilla varustettu uutuuspuhelinUseita näyttöjä ja kameroita – LG:n erikoinen puhelinsarja EurooppaanHinta-laatusuhteestaan kehuttu Xiaomi paljasti odotetun puhelinuutuudenTämän uuden älypuhelimen myyntilaatikko muuntautuu VR-laseiksi
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys