Sirkustaiteilija Eikka Alatalo taiteilee tikapuilla minibussinsa päällä kasarihevin säestämänä. Samalla hän pyrkii parantamaan mahdollisimman paljon maailmaa.
MTV:n Huomenta Suomi tapasi tiistaina Porissa sirkustaiteilija Eikka Alatalon. Hän ei ole sirkustaiteilijana aivan perinteisimmästä päästä.
– Tämä on tällainen yhden miehen rock 'n' roll -show, Alatalo tiivistää.
Todellisuudessa "Motör Circus" ei kuitenkaan ole näin helposti kiteytettävissä. Puolituntisessa esityksessä yhdistyvät muun muassa tikapuuakrobatia, fyysinen komedia, sähkökitara, sähköauto ja spagaatit.
– Tärkein taito… Kai se on se suomalainen hulluus, mitä tarvitaan, Alatalo pohtii.
– Jos muuntaa hippipakettiauton sähköautoksi ja lähtee kiertämään Eurooppaa, niin saa olla kyllä aika hullu tyyppi.
Minibussi sähköautoksi omin käsin
Nyt Alatalo on saapunut Poriin kolme päivää kestävälle katutaidefestivaali HOP!festille. Hän liikkuu keikoilleen 70-luvun Volswagenillaan, jonka hän on muuttanut sähköautoksi omin käsin.
– Tämähän kulkee aika vauhdikkaasti verrattuna aikaisempaan.
MTV Uutiset tutustui tarkemmin Alatalon sähköpakettiautoon syyskuussa 2024. Voit katsoa videon autoesittelystä täältä.
Minibussin energiamenetelmä on Alatalolle oleellinen myös hänen esityksensä kannalta. Yksi hänen suurimmista teemoistaan on päästöttömyys.
– Poistetaan ilmastosta myrkkyjä sekä pyritään poistamaan toksisuutta muillakin keinoilla.
Kiusaamista vastaan
Päästöttömyyden lisäksi Alatalon pääteemoja ovat positiivisen mieskuvan lisääminen sekä kiusaamisen vastustaminen.
Alatalo on puhunut näistä teemoista muun muassa koulukiertueellaan.
– Olin itse koulukiusattu. Siitä se ajatus sitten lähti, ettei muiden tarvitsisi kärsiä siitä.
Alatalo sanoo, että toivoisi ihmisten ottavan toisensa huomioon paremmin.
– Kaikenlaista kiusaamista tapahtuu myös aikuisten keskuudessa eikä pelkästään siellä kouluissa.
Alatalo näytti osion esityksestään sekä esitteli autoaan Huomenta Suomen suorassa lähetyksessä tiistaina. Voit katsoa koko haastattelun artikkelin yläosasta.