Suomen jääkiekkomaajoukkueen konkaripuolustaja Atte Ohtamaa kertoi Leijonien nauttineen sunnuntain välipäivästä sekä kuuman että kylmän äärellä.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
LUE MYÖS: NHL-supertähti Miro Heiskanen mullistaa Leijonien puolustuksen – Sami Kapanen nostaa esiin kuumat kysymykset: "Mitä ne valinnat siinä vaiheessa on?"
Suomella oli perjantain ja lauantain voitokkaiden Norja- ja Latvia-otteluiden jälkeen sunnuntai MM-kotikisoissa ottelutaukoa. Leijonat sai hetkeksi ajatuksia toisaalle muun muassa päiväsaunalla.
– Oli vähän liikuntaa ja jumppaa, että saa paikat liikkeelle. Päästiin myös saunomaan ja kylmään järveen. Teki oikein hyvää, Ohtamaa sanoi.
– Pelit alkoivat kuitenkin tiiviisti ja pelattiin pari peliä pariin päivään. Nyt tulee tämä (Yhdysvallat-)peli, niin se oli tärkeää tässä välissä.
Liikkuva ja taitava USA
Vaikka maanantai-illan vastustaja USA on ensimmäinen iso kiekkomaa, jonka kanssa Leijonat mittelee MM-kotikisoissa paremmuudesta, Ohtamaa sanoo pelien olevan kisoissa kovia koko ajan.

