Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Leijonien uusi MM-vahvistus ehti karata Espanjan lämpöön – "Vähän yllätyksenä tuli"

2:10Jesper Mattila uutena miehenä MM-Leijoniin – ”Mielellään pelaan jo huomenna”Jesper Mattila uutena miehenä MM-Leijoniin – ”Mielellään pelaan jo huomenna”
Julkaistu 16.05.2025 13:44
Toimittajan kuva

Ilari Savonen, Tukholma

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Kuten MTV Urheilu eilen uutisoi, Jesper Mattila vahvistaa Leijonia tämän kevään MM-matkan loppuvaiheilla. Mattila saapui korvaamaan maanantain Ruotsi-ottelussa loukkaantunutta Tony Sundia. Mattila ehti KalPan mestaruusjuhlien jälkeen etelän lämpöön. Nyt hän liittyy innolla Leijonien matkaan.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

Mattilan MM-kisamatka oli tapetilla jo Liigan finaaleiden yhteydessä. Mattila kun jätti itsestään erittäin vahvan vaikutelman, oltuaan mestarijoukkue KalPan ehdottomia tukipilareita.

– Viimeisen finaalipelin jälkeen sunnuntaina, kun ei kuulunut mitään, ehdin jo unohtaa vähän koko homman. Maanantaina kun katsoin peliä ja näin sen (Tony) valitettavan tilanteen, niin heti, vaikka en lääkäri olekaan, huomasin, että nyt sattui pahasti. Sitten mietti, että nyt saattaa olla mahdollisuus tulla mukaan. Kyllä se (kutsu) silti vähän yllätyksenä tuli, Mattila myönsi perjantaina Tukholmassa.

Sundin

Mattila ymmärsi hyvin sen, miksi häntä ei otettu suoraan kisoihin.

– Olisin totta kai mielelläni tullut, ei siitä ole kahta kysymystä. Ymmärrän kuitenkin tuohon liittyvän aikatauluhaasteen. Kaikki muut ovat olleet EHT:lla ja leireillä ja mää en ole ollut yhdessäkään tapahtumassa matkassa. Se on valtavan kova haaste valmennuksella ottaa sellainen pelaaja mukaan. Ymmärrän sen ihan täysin, Mattila mietti.

27-vuotias puolustaja ehti kertaalleen olla jäällä alkuviikosta Kuopiossa. Perjantaina hän oli mukana Leijonien harjoituksissa Tukholman Hovetin hallissa. Mattila viiletti Rasmus Rissasen vierellä samassa pakkiparissa.

Lue: Leijonat loukkaantumismysteerin keskellä – näin Antti Pennanen kommentoi tilannetta

Lisää: Leijonista huolestuttavia merkkejä Tukholmassa – loukkaantunut pelaaja jätti jääharjoituksen kesken

Mattila ei vielä tiennyt sitä, että pelaako hän lauantaina Latviaa vastaan.

– Koen, että pääsen hyppäämään puhtaalta pöydältä mukaan. Olen intoa täynnä. Unelma-asia päästä tänne paikalle. Vastasin ilolla Jerelle (Lehtinen, Leijonien GM), kun puhelu tuli, että ”totta kai lähden”. Siitä lähtien on pystynyt henkisellä puolella työstämään tätä matkaa. Jos kutsu käy, niin olen totta kai valmis pelaamaan, Mattila sanoo.

Lisää aiheesta: MM-Leijonissa pelaajamuutos – selvä linjaus tulevasta: "Ehdottomasti pitäisi mennä niin"

Juttu jatkuu kuvan ja videoiden alla.

150255174Julius Mattila (kuvan #62) valmistautumassa Leijonien joukkuekuvaan.Lehtikuva

2:38Antti Pennanen kommentoi Leijonien MM-joukkueen uusia miehiäAntti Pennanen kommentoi Leijonien MM-joukkueen uusia miehiä

2:04Joona Ikonen sai kisapassiin leiman – MM-debyytti edessä lauantainaJoona Ikonen sai kisapassiin leiman – MM-debyytti edessä lauantaina

Laukut pakattuna

Mattila ja KalPan joukkue juhlistivat tuoretta liigamestaruutta Kuopiossa, minkä jälkeen Mattila suuntasi Espanjan lämpöön.

– Malagaan lennettiin ja siitä ajettiin Mijakseen. Siitä mentiin vähän etelään päin, Mattila kuvaili reissua.

KalPan seurahistorian ensimmäinen mestaruus oli iso juttu joukkueen monivuotiselle luottolenkille.

– Olin viisi vuotta Kuopiossa ja sain olla isossa roolissa. Se nosti vielä tuon saavutuksen arvoa. Oli ilo nähdä Kuopiossa, kun ihmiset onnittelevat, mutta myös kiittivät. Siinä tajusi, että tuo on aika iso asia kuopiolaisille. Ei pelkästään meille, jotka siellä jäähallilla tai toimistolla olivat, Mattila tunnelmoi.

KalPan mestaruuden jälkeen Tappara ilmoitti, että se on tehnyt monivuotisen sopimuksen Mattilan kanssa. Hän vaihtaa täten samaan seuraan velipoikansa Juliuksen kanssa.

– Mulla on muuttolaatikot ja matkalaukut, yhtä lukuun ottamatta pakattuna. Sekin on täällä mukana. Tuo oli ainoastaan positiivinen asia, kun pääsi tänne tulemaan. Muuton pystyy tekemään myöhemmin, Mattila mietti Ruotsin maalla.

Mattila kokee, että hän luotettava puolustaja, joka ei sen suuremmin säihky. Hän ajattelee kuitenkin niin, ettei hänellä ole sen suurempia heikkouksia.

Miltä tuo Leijonien ryhmä on vaikuttanut sen jälkeen, kun liityit mukaan?

– Oikein hyvältä ryhmältä. Ehdin eilen ekan erän katsomaan (Slovenia-ottelusta), sitten olin lentokoneessa. Voisi uskoa, että tuollainen voitto (9–1) tekee itseluottamukselle hyvää. Aina on tärkeää saada maaleja. Se on jännä asia, kun maalihanat aukeavat ja itseluottamus kasvaa – se heijastuu muihinkin asioihin. Jätkät vetivät hienosti eilen ja saivat hyviä onnistumisia laajalta rintamalta, Mattila perkasi.

Leijonien ja Latvian lauantain ottelu alkaa Suomen aikaan kello 13.20. Peli on nähtävillä MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla.

Lisää aiheesta:

MM-Leijonissa heti mysteeri: miksi SM-liigasensaatio jätettiin sivuraiteelle? Tässä vastausPekka Jormakka kuunteli Olli Jokista ja teki räväkän Leijonat-päätöksen – 17-vuotias superlupaus nyt tikkuna lihassa: "Tulee pitkät pari viikkoa"HIFK-hyökkääjä yllättyi Leijonat-johdon MM-ratkaisusta – vierellä yhtäkkiä kaksi NHL-hyökkääjää: "Jumalauta!"Leijonien viimeisestä NHL-valinnasta syntyi sananhälinää – näin GM Jere Lehtinen avaa kulissikäänteitäLeijonista pudonnut Petrus Palmu paljasti, mitä aikoo kotiin päästyään tehdä: "Niin paljon polttelee"Kultaleijonan KHL-kautta sävytti erikoinen hetki – lentokentälle pirahti tyly ilmoitus, mutta asiaa oli ollut myös Jukka Jalosella
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"