Leijonat koki kolhuja torstain Slovenia-ottelussa. Taiston kesken jättänyt Mikael Ruohomaa teki jojoliikettä perjantain harjoitusten yhteydessä. Ruohomaa on nyt mysteeritapaus.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 9.–25.5.2025
Suomi–Latvia lauantaina klo 13.20. Lähetys käyntiin MTV Katsomossa jo klo 12.30.
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Ruohomaa väänsi jalkansa Slovenia-pelin yhteydessä niin, että hän jätti leikin kesken. Tämän myötä Leijonat nosti otteluun 13. hyökkääjänä lähteneen Jan-Mikael Järvisen Suomen kakkosketjun keskelle.
Ruohomaata ei näkynyt aluksi ollenkaan Tukholman Hovetin hallissa, kun Suomi oli ottamassa MM-kisojen joukkuekuvansa. Hän saapui paikalle, kun Leijonien perjantain jääharjoitus oli lähtenyt liikkeelle.
Ruohomaa oli jäällä viiden minuutin ajan, minkä jälkeen hän poistui pukukopin puolelle. 36-vuotias hyökkääjä palasi kuitenkin myöhemmin jäälle.
Lue: Leijonista huolestuttavia merkkejä Tukholmassa – loukkaantunut pelaaja jätti jääharjoituksen kesken
– Nyt en pysty sanomaan hänestä mitään muuta kuin sen, että vamma on ja katsotaan, että onko se sellainen vamma, mikä estää pelaamisen vai pystyykö hän pelaamaan. Hän kävi tuossa jäällä ja olemme varmaan puolen tunnin päästä viisaampia, Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen avasi tilannetta.
Torstain Slovenia-ottelussa MM-debyyttinsä tehnyt Järvinen ottaa paikkansa nyt Leijonien pelaavista ketjuista.
– Hän menee (Waltteri) Merelän ja (Harri) Pesosen väliin. Se toimi Ruotsi-harjoituspeleissä erinomaisesti. Kootaan se ketju tuohon noin ja koitetaan saada siitä lisää tehoja, Pennanen sanoo, jatkaen:
– ”Miksa” on hyvä pelaaja, hän ansaitsee paikkansa.
Pennanen ei vielä avannut tarkalleen sitä, mitä kaikkia muutoksia Leijonat tekee kokoonpanoihinsa.
– Pieniä muutoksia tulee, Pennanen ilmoitti.
2:04Joona Ikonen sai kisapassiin leiman – MM-debyytti edessä lauantaina
Epävarmaa on myös se, että pelaako Leijonien uusi kasvo Jesper Mattila vielä lauantain Latvia-ottelussa.
– Katsotaan, että koska otetaan hänet kokoonpanoon. Se voi olla huomenna tai se voi olla myöhemmin. Siitä on kuitenkin jonkun aikaa, kun hän on viimeksi pelannut, Pennanen sanoi, jatkaen:
– Pitää jutella pelaajan kanssa, että miltä tuo jääharjoitus tuntui ja mikä on tatsi. Ettei heitetä syvään päätyyn.
2:10Jesper Mattila uutena miehenä MM-Leijoniin – ”Mielellään pelaan jo huomenna”
Mitä voit sanoa Latviasta, millainen haaste teille tulee eteen?
– Tiivis keskialueen 1–3–1, isokokoinen joukkue, joka on hyvä kamppailemaan. Löytyy taitoa, joka näkyy ylivoimalla. Se tulee päällimmäisenä mieleen. Tiedossa on varmasti fyysinen kamppailupeli, missä Latvia pelaa tiiviillä viisikolla. Sitä pitää pystyä huomenna murtamaan, Pennanen sanoi.
Leijonien ja Latvian ottelu lähtee liikkeelle Suomen aikaan kello 13.20. Mittelö on nähtävillä MTV Katsomosta ja MTV3-kanavalta.