Lauri Törhönen: Suomalaista elokuvaa tehdään epäammattimaisesti
Elokuvaohjaaja Lauri Törhösen mielestä suomalaista elokuvantekoa leimaa epäammattimaisuus.
Lauri Törhösen mielestä hyvää elokuvaa ei synny ilman hyvää tarinaa.
– Hyvästä tarinasta voi tehdä hyvän käsikirjoituksen, mutta se ei automaattisesti ilmesty yhtä hyvänä valkokankaalle. Niin kauan kuin elokuvan tekemiseen tarvittava koko ravintoketju käsikirjoittajista rahoittaviin instituutioihin ja tuottajiin ei hallitse sanan muuttamista lihaksi, ammattimaisuus ei kehity, Törhönen sanoo.
Elokuvaohjaajaksi valmistutaan akateemisessa seitsemän vuoden syklissä.
– Sen jälkeen kuluu toiset seitsemän vuotta joko ensimmäiseen läpimurtoon tai epäonnistumiseen. Nyt Dome Karukosken ja Lauri Nurksen ohjaajaopinnoista on kulunut sen verran aikaa, että kaksi sykliä alkaa olla käännetty. Nyt voisi odottaa, että alkaisi tapahtua.
Välttämättä niin ei kuitenkaan käy.
– Niin kauan kuin tukijärjestelmän pullahiirinä istuvat kouluttamattomat ihmiset tukkivat tekemisen ja yrittävät estää nuorempia ja koulutetumpia ihmisiä saamasta rahaa, ei päästä eteenpäin, Törhönen sanoo.
Studio55.fi/Piia Simola
Uusimmat
-
00:15
Tyly arvio: Yhdeksäsluokkalaisten ruotsin taidot surkealla tolalla
-
23:34
Voimakas maanjäristys ravisteli Afganistania ja Pakistania, kesti noin 30 sekuntia
-
23:25
Zelenskyi: Ukraina tarvitsee lisää asetarvikkeita, toivoo apua länneltä – MTV seuraa sotaa
-
22:41
Mikä oli Trumpin rooli aikuisviihdentähden hiljaiseksi maksamisessa? USA:ssa valmistaudutaan mahdolliseen rikossyytteeseen
-
22:19
SM-liigan viime kevään sensaatio loisti Tampereella – Olli Salo: "Ärsyttää jätkien puolesta"
-
22:15
Anna Puu on Kenian auringon alla – kertoi somessa testanneensa kuivakäymälää
-
22:13
Asiantuntija: Saatamme menettää vielä muutaman pankin lisää – newyorkilainen siirsi rahansa patjan alle
-
21:56
Suomalaisasiantuntija: Xin julistama "strateginen kumppanuus" Venäjän kanssa ei paljoa merkitse – "Ei vielä itsessään tarkoita mitään konkreettista"
-
21:54
HIFK:n Ilari Melart sai pelikieltoa törkytempustaan – tästä oli kyse
-
21:33
Vaarallinen hiivasieni leviää Yhdysvalloissa "hälyttävällä vauhdilla"
-
21:32
Nick Malikilta ja KooKoolta uskomaton taistelu – Tappara nyt voiton päässä välieristä
-
21:30
Kiira Korpi vastaa runokirjansa hurjaan arvosteluun: "Olen todella ylpeä omasta kirjastani"
-
21:07
Jasmin Kähärä ja Jasmi Joensuu erinomaisessa vauhdissa
-
20:38
Draamaa SM-liigan puolivälieräottelussa: Tappara uinahti kovassa paikassa – KooKoolle tuomittiin rankkari
-
20:22
HIFK on Suomen mestari – ratkaisu vain 36 sekuntia ennen loppua
-
20:17
Lihava Pentti-hylje aiheutti mittavan pelastusoperaation Turussa
-
20:16
Yhdysvaltalainen ilmatankkauskone kaarteli tunteja Pohjois-Suomen yllä
-
20:14
Amerikkalaiskoulun oppilaat halusivat auttaa opettajan tytärtä: Rakentavat ilman kättä syntyneelle tytölle proteesia
-
20:13
Vapaaottelijat nostivat toppinsa ylös – vilauttivat katsojille vielä uudestaankin
-
20:12
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
Lataa lisää