Saatavuushäiriöistä ilmoittaminen Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimealle uudistuu lokakuussa. Samalla Fimea kehittää saatavuushäiriöistä tiedottamista.
Myyntiluvanhaltijoiden tulee kertoa ilmoituksessaan enemmän taustatietoa saatavuushäiriöstä, kertoo Fimean jaostopäällikkö Johanna Linnolahti.
Tämän uskotaan helpottavan viranomaistyötä, mutta kattavampi tiedotus julkisuuteen auttaa laajemminkin. Muut lääkeyritykset pystyvät varautumaan lääkkeen vähenemiseen ja lisäämään omia toimituksiaan.
Samoin lääkärit ja potilaat saavat paremmin tietoa, kun saatavuushäiriöt ovat helpommin haettavissa Fimean verkkosivujen lääkehausta.
Lue myös: Tuhansien suomalaisten käyttämää rintasyöpälääkettä jälleen saatavilla – häiriötilanne helpottamassa
Häiriöt lääkkeiden toimituksissa lisääntyvät vuosi vuodelta. Viime vuonna ilmoituksia tehtiin reilut 1 200, kun vielä vuonna 2011 ilmoituksia tuli alle sata. Tänä vuonna määrä noussee yli 1 200:n.
Linnolahden mukaan häiriöitä ei kuitenkaan ole tällä hetkellä poikkeuksellisen paljon. Ilmoitus saatavuushäiriöstä tehdään esimerkiksi tietyn pakkauskoon tai lääkkeen vahvuuden loppuessa.