Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lääkäriä epäillään HIV:n levittämisestä – 400 lasta saanut tartunnan Pakistanissa

Pakistanissa vietettiin aidsin vastaista päivää vuonna 2016.
Pakistanissa vietettiin aidsin vastaista päivää vuonna 2016.
Julkaistu 17.05.2019 08:26
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

visahogmander

Aidsia sairastavan pakistanilaislääkärin epäillään tartuttaneen hi-viruksen 400 lapseen.

Pakistanissa tutkitaan tapausta, jossa aidsia sairastavan lääkäri Muzaffar Ghangharon epäillään aiheuttaneen hiv-tartunnan 400 lapselle ja sadalle aikuiselle, uutisoi brittimedia The Guardian.

Lääkäri on pidätetty. Viranomaiset tutkivat, onko Ghangharo levittänyt hi-virusta tarkoituksellisesti Pakistanin eteläosassa sijaitsevassa Larkanan kaupungissa.

Guardianin lähteiden mukaan Muzaffar Ghangharo on tartuttanut potilaitaan huhtikuun alkupuolella.

Lue myös: Maailman ensimmäinen hi-viruksesta parantunut mies harvinaisessa haastattelussa: "Kärsin enää vain allergioista, mutta ne auttavat minua tuntemaan oloni eläväksi"

Pakistanissa Sindhin provinssin aids-tukiohjelman johtaja Sikandar Memon kertoo viranomaisten tehneen hiv-testin lähes 14 000 ihmiselle Larkanassa. Sadan aikuisen ja 410 lapsen testitulos oli positiivinen.

– Oli tuskallista kuulla, että 10-vuotiaalta pojaltamme löydettiin hiv, kommentoi tartunnan saaneen Ali Razan äiti Rehmat Bibi uutistoimisto AP:lle.

Bibin mukaan pojalla nousi tavalliselta vaikuttanut kuume. Tohtori Ghangharo kirjoitti Razalle särkylääkereseptin ja kertoi äidille, että mitään syytä huoleen ei ole.

Rehmat Bibi huolestui toden teolla kuultuaan, että monilla lähikylissä asuvista kuumeesta kärsineistä lapsista oli todettu hiv.

Lue lisää: Poikkeuksellisen paljon uusia hiv-tartuntoja pääkaupunkiseudulla – neljä uutta tartuntaa puolessa vuodessa

Äiti vei poikansa sairaalaan, jossa tehdyt lääketieteelliset kokeet vahvistivat Razan olevan yksi hi-viruksen saaneista.

Bibin mukaan oli sydäntäsärkevää kuulla, että hänen lapsensa oli saanut hi-viruksen niin nuorena. Perheen muut jäsenet kävivät myös hiv-testeissä, mutta 10-vuotias poika oli ainoa tartunnan saanut.

Pakistanin terveysviranomaiset ovat löytäneet maanlaajuisesti yli 23 000 hiv-tapausta. Viranomaisten mukaan hiv leviää maassa yleisimmin sterilisoimattomien rokoteneulojen kautta.

Lisää aiheesta:

Äärimmäisen harvinainen tapaus: 30-vuotias nainen näyttää parantuneen hivistä itsekseenHiv etenee Itä-Euroopassa koronan varjossa: "Huomasimme, että meidät on hylätty"Tutkimus: 85 prosenttia koronan sairastaneista on kärsinyt ainakin yhdestä taudin oireesta – sairastaneelta ei kuitenkaan välttämättä löydy vasta-aineita42-vuotias amerikkalainen perheenisä joutui sairaalaan koronan takia – vaimo syyttää tartunnasta poikapuoltaan: "Hän vakuutti jatkuvasti tekevänsä kaiken oikein"30-vuotias amerikkalaisnainen kuoli koronavirukseen – oli pyytänyt kahdesti päästä testattavaksi: "He sanoivat, että hänen keuhkoissaan ei ollut mitään vikaa"Kaksi ihmistä kuollut koronavirukseen Iranissa – koronakuolemia yhteensä yli 2 000
PakistanHIVAasiaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pakistan
  • 31.8.17:33
    Donald Trump

    NY Times: Intian pääministeri Modi ei innostunut Nobel-Trumpista, sai kostoksi jättitullit

  • 31.8.10:31
    Vladimir Putin

    Putin ja Kim Jong-un Kiinaan: Tästä tapaamisissa on kyse

  • 19.8.23:42
    Tulvat

    Pakistanin monsuunisateiden aiheuttamat maanvyörymät ovat tuhonneet kokonaisia kyliä

  • 17.8.20:05
    Tulvat

    Yli 150 kateissa ja lähes 350 kuollut Pakistanin tulvissa

  • 16.8.18:04
    Rankkasateet

    Liki 350 ihmistä kuollut Pakistanissa rankkasateiden vuoksi