Tobias Winberg pääsi tuulettamaan ensimmäistä maaliaan jääkiekon SM-liigassa, kun hän ampui HIFK:n voitto-osuman Jukurien kaaduttua vieraissa 2–0. 22-vuotias puolustaja avasi ottelun jälkeen tilanteeseensa punomaa juonta.
Winberg oli aiemmin tahkonnut 53 ottelua SM-liigassa ilman maalia, mutta 54. pelissä helähti. Anton Lundell teki maskia, kun puolustajan laukaus kantoi hedelmää.
– Kyllä tätä on odotettu. Minulla oli yksi hyvä (paikka) aiemmin, ja silloin yritin patjan yli. Ajattelin, että yritän taas, kun "Dykki" (Sebastian Dyk) laittoi aika hyvän syötön siihen ja pääsin ihan yksin kävelemään. Sinne se meni tällä kertaa, Winberg kertasi C Morelle.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
HIFK oli viimeksi lyönyt Jukurit keskinäisessä ottelussa kotonaan marraskuun lopussa 11–1, mutta Winbergkin odotti nyt toisenlaista taistoa, ja sellainen nähtiinkin.

