Kuningatar Camillan poika Tom Parker Bowles kertoo, että hänen äidillään on taskussaan suomalainen Nokia-puhelin.
Kuninkaallisten puhelimista ei turvallisuussyiden vuoksi ole tapana kertoa liiemmin julkisuuteen. Kuningatar Camillan poika Tom Parker Bowles, 49, teki kuitenkin taannoin harvinaisen paljastuksen äitinsä puhelinkäyttäytymisestä ja kertoi, ettei kuningattarella ole taskussaan älypuhelinta, vaan vanhanaikainen Nokian näppäinpuhelin.
The Timesin mukaan Parker Bowles kertoo Woman & Home -lehden haastattelussa, että hänen perheellään on yhteinen ryhmä WhatsApp-pikaviestipalvelussa. Parker Bowlesin mukaan kuningatar Camilla ei kuitenkaan kyseiseen WhatsApp-ryhmään kuulu.
– Minulla, lapsillani, siskollani ja serkuillani on (yhteinen WhatsApp-ryhmä). Mutta äitini käyttää edelleen vanhanaikaista Nokia-puhelinta, joten hän ei ole ryhmässä. Luulen, että se johtuu turvallisuussyistä, Parker Bowles sanoo haastattelussa.
Parker Bowlesin mukaan kuningatarta on ylipäätään vaikeaa tavoittaa puhelimitse, sillä tällä on paljon työkiireitä. Näin ollen hän kertookin saavansa usein tietää uutisista, mitä hänen äitinsä parhaillaan puuhaa.
