KSML: Sakkonsa anteeksi saanut kaahari on poliisi – hyödynsi lain porsaanreikää, vetosi oikeudessa ajotaitoihinsa
Keskisuomalaisen mukaan kohuttua porsaanreikää hyödyntänyt kuljettaja on ammatiltaan poliisi. Tämä painoi myös sakon kumonneen käräjäoikeuden tuomiossa.
Kerroimme aiemmin tällä viikolla tapauksesta, jossa Pohjois-Savon käräjäoikeus oli kumonnut autoilijalle annetun sakkomääräyksen.
Taustalla oli Liikenneoikeusyhdistyksen mukaan kesäkuussa voimaan astuneen uuden tieliikennelain liikennevirhemaksujärjestelmässä oleva porsaanreikä. Tästä johtuen liikennevirhemaksua ei voida määrätä yli 20:n tuntikilometrin ylinopeudesta, mutta tuomiota ei voida antaa myöskään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, ellei teko ole aiheuttanut "vähäistä suurempaa" vaaraa.
Keskisuomalaisen tietojen mukaan käräjäoikeuden vaakakupissa on painanut myös se, että kyseessä oleva ylinopeutta ajanut 53-vuotias kuljettaja on poliisi sekä poliisin pitkäaikainen ajokouluttaja. Myös vastaaja itse katsoi ammattinsa ajokouluttajana lieventäneen tekonsa aiheuttamaa vaaraa. Teko tapahtui vapaa-ajalla.
Keskisuomalainen kertoo käräjäoikeuden katsoneen, että kuljettajalla oli poliisin ja ajokouluttajan työnsä vuoksi ollut tavanomaista paremmat autonhallintataidot, eikä aiheutettu vaara – siis 21 km/h:n ylinopeus lauantaipäivänä risteysalueella – ollut vähäistä suurempi.
Syyttäjä aikoo valittaa päätöksestä.
Lähde: Keskisuomalainen
Uusimmat
-
13:19
Lotta Kemppinen erävoitolla välieriin EM-hallissa – "Juoksu tuntui helpolta"
-
13:13
Kiina puolusteli kiisteltyä Hongkongin veto-oikeutta – puolustusministeri tyrmää kritiikin
-
13:02
Perunaviljelijä maajussi-Matti, 50, haaveilee perheen perustamisesta: "Haen tulevalle isännälle äitiä"
-
12:59
Onko tämä maailman nopein tapa sitoa kengännauhat? MTV testasi teinitytön salamannopean tekniikan
-
12:54
Marinin hallituksen palkkausmenot kasvaneet rajusti – 83 prosentin nousu Sipilän aikaan verrattuna
-
12:45
Paavi tuomitsi ääriliikkeiden terrorin puheessaan Irakissa: "Me uskovaiset emme voi pysyä hiljaa, kun terrorismi käyttää uskontoa hyväksi"
-
12:20
THL: Suomessa on todettu 511 uutta koronavirustartuntaa – Ahvenanmaan ilmaantuvuusluku lähes 450
-
12:07
Ainakin pari sataa rokotettua suomalaista on sairastunut koronaan – tämä rokotteiden antamasta suojasta nyt tiedetään
-
12:02
1, 2 vai 12 – kuinka monta eri sävyistä raitaa näet? Testaa, erottavatko silmäsi värin eri sävyt
-
Nyt voit ilmoittautua kohtaamaan elämäsi rakkauden – kirjoita maajussille! Mainos
-
12:00
Tässä ovat uudet Maajussille morsian -tähdet!
-
11:47
Suomessa loistaneelle hyökkääjätähdelle rajua piiskaa uudessa seurassa – päävalmentaja syyttää itsekkyydestä: "Hän pelaa jalkapalloa kuin koulun pihalla"
-
11:27
Näin Paavin vaarallisin matkaosuus Iranissa sujuu: Rukoili Mosulissa ja vetosi Lähi-idän kristittyihin, jotta nämä eivät pakenisi kotimaistaan
-
11:03
Avioero ja 90-luvun lama eivät estäneet taikuri Simo Aallon haaveita – elättänyt itsensä taikuudella jo yli 30 vuotta: ”Jouduin maksamaan farmariautonkin kolminkertaisesti”
-
11:02
"Historian suurin" autoilijoiden mielenosoitus vaatii loppua kustannusten nousulle – Facebook-ryhmästä tuli yli 200 000 suomalaisen kansanliike: "Viesti hallitukselle on aika selvä"
-
10:53
Kainuussa ja Savossa on vain vähän tartuntoja – pitäisikö ne eristää muusta korona-Suomesta?
-
10:51
Kiinan teollisuus toipui koronapandemian syövereistä – vienti kasvaa kohisten
-
10:49
Kaapo Kakko laittoi pystyyn melkoisen näytöksen NHL:ssä – ”Suorastaan likaista”
-
10:20
Näpistäjä veti muovikuula-aseen esiin ja uhkasi sillä myyjää Huittisissa – poliisi on kuulustellut epäiltyä, henkilö vapautettu
-
10:14
THL antoi pelottavan koronaskenaarion jopa yli 11 000 päivätartunnasta – mihin se perustuu?
-
Lataa lisää