Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Konfliktialueilta vuosikymmeniä raportoinut Rauli Virtanen paljastaa täpärimmän tilanteensa

10:26Sotakirjeenvaihtaja Rauli Virtanen meni sinne, mistä muut halusivat poisSotakirjeenvaihtaja Rauli Virtanen meni sinne, mistä muut halusivat pois: Katso Huomenta Suomen haastattelu!
Julkaistu 01.10.2023 07:42
Toimittajan kuva
Laura Pylvänäinen

laura.pylvanainen@mtv.fi

laurapylv

Konkaritoimittaja Rauli Virtanen kertoo vierastavansa kravatteja, valtionpäämiehiä ja sankaritarinoita länsimaisista toimittajista. Hänen kahdeksas kirjansa Täällä  Rauli Virtanen kokoaa sotien kokemukset yhteen aina Vietnamista Ukrainaan.

Rauli Virtanen ei pidä tittelistä sotakirjeenvaihtaja. Parempi olisi rauhankirjeenvaihtaja, mutta nykyisessä maailmantilanteessa se on valitettavan utopistinen.

Työurallaan hän on halunnut keskittyä rintamaseurannan sijaan sodan uhreihin, pakolaisiin ja silmittömän väkivallan seurauksiin. 

– Parhaat sotajutut ovat sodan vastaisia juttuja, Virtanen toteaa Huomenta Suomen haastattelussa. 

Lue myös: Rauli Virtanen oli keskellä vuoden -92 verisiä mellakoita Los Angelesissa: "Muistan sen vihan ja suuttumuksen"

Ensimmäiset sotareportaasit Vietnamista

Ulkomaantoimittajan polulle Virtasen johdattivat jo nuorena äidinkielen kirjoituksista vaikuttunut opettaja sekä seikkailukirjat, kuten Robinson Crusoe. Ensikosketuksen alaan hän sai kesätoimittajana kotikaupunkinsa Lahden Etelä-Suomen Sanomissa, mistä tie vei Tampereen yliopistoon journalistiikan opintojen pariin.

Opinnot saivat jäädä jo varhain, kun työ maailmalla kiinnosti koulunpenkkiä enemmän. Alkuun hän pääsi kirjoittaen artikkeleita, kunnes 70-luvun lopulla hän siirtyi sähköisen median puolelle: työskennellen ensin Ylelle, sitten 80-luvun alusta alkaen MTV Uutisille, jonne hän teki juttuja kaksi vuosikymmentä.

Ensimmäistä kertaa sodan kauhuja hän todisti 51 vuotta sitten Vietnamissa. 

– Toki myönnän, että siinä oli seikkailuhenkeä, kun nuori kaveri pääsee amerikkalaiseen helikopteriin Mekong-joen ylle. Mutta silloinkin kirjoitin pakolaisista ja sodan uhreista. 

Sille tielle Virtanen kertoo jääneensä siksikin, että hän ei tunne oloaan mukavaksi kravattikaulaisten valtionpäämiesten keskellä. 

– En osaa niissä tilanteissa analysoida enkä verkostoitua, Virtanen lausahtaa. 

– Mutta mitä haastavammat olosuhteet ovat, sitä paremmalta tuntuu, kun niissä olosuhteissa pystyy tekemään koskettavan ja informoivan jutun, hän perustelee työnkuvansa lumoa. 

Lue myös: Ex-ankkuri Urpo Martikainen paljasti ankkurikollegansa uran tukalimman tilanteen: "Kauheimpia, mitä voi kuvitella"

Ukrainan sodassa yksi poikkeuksellinen piirre

Ukrainan sotaa Virtanen kuvailee monella tapaa poikkeuksellisen raa’aksi Venäjän käyttämän aggression, lasten pakkosiirtojen ja sotarikosten vuoksi. 

Ukraina kuitenkin eroaa monesta konfliktista siksi, että tapahtumista on olemassa valtava määrä kansalaisten ja järjestöjen keräämiä todisteita. Se ei auta pelkästään journalisteja, vaan myös tuomioistuimia. 

– Toivon mukaan Putin saadaan sotarikostuomioistuimen eteen. Ongelma usein on ollut, että sotarikolliset ehtivät kuolla vanhuuteen, ennen kuin heidät saadaan Haagiin.

Tällainen ongelma oli esimerkiksi Jugoslavian sotarikollisten tuomitsemisessa. Jugoslavian hajoamissodat Virtanen nostaa esiin myös poikkeuksellisen raakoina, eikä pelkästään 8000 ihmisen hengen vieneen Srebrenican joukkomurhan vuoksi. 

– Sarajevolaisten ahdinko ja tuska olivat aivan toista luokkaa kuin vaikkapa kiovalaisten tällä hetkellä. Ihmiset elivät pelossa, kun vuorilta ammuttiin jatkuvasti, Virtanen muistelee. 

Hätä keksii keinot

Kriisipesäkkeitä kierrelleeltä Virtaselta usein udellaan, mikä on ollut tiukin paikka maailmalla. Joskus hän vastaa liikenteen olevan reissuilla vaarallisinta. Vastaus harvoin tyydyttää kysyjää. 

Virtanen kertoo suhtautuvansa kriittisesti siihen, kuinka länsimaiset toimittajat nostetaan otsikoihin heti, jos he päätyvät läheltä piti -tilanteisiin. Usein he ovat alueella lyhyen aikaa ja palaavat turvallisiin kotimaihinsa – toisin kuin paikalliset toimittajat. 

– He ovat hengenvaarassa ja ansaitsevat kunnioitusta siitä, että uskaltavat kirjoittaa korruptiosta, huumekaupasta ja hallitsijoista. 

Hieman vastahakoisesti hän jakaa yhden uhkaavan kokemuksen Ugandasta, jossa hän päätyi kuvaajatyöparinsa kanssa ojanpenkalle ase kohdistettuna häntä päin. Virtanen pääsi pälkähästä aliupseerille puhumalla. 

– Kerroin, että Kampalassa kulkee huhu, että haastattelemamme sissit ovat valtaamassa kaupungin. Sepitin kuinka tärkeää nyt olisi meidän journalistien päästä kertomaan maailmalle, että tilanne on täysin armeijan hallussa. 

Aliupseeri häkeltyi sepityksestä niin, että päästi kaksikon jatkamaan matkaa.

Lue myös: Kaikissa maailman maissa vieraillut konkari harmittelee: Tuhansien piti kuolla ennen kuin mielenkiinto heräsi

Lisää aiheesta:

"Auta armias, jos Venäjä voittaa" – Arja Paanasen mukaan Suomea uhkaa suomettumisen paluu"Ruumiita puiden latvoissa ja oksissa seivästyneinä" – MTV:n sotakirjeenvaihtaja muistelee näkyä, joka oli kuin toisesta maailmastaMiljoonaomaisuuden tehnyt Rauno Juhola koki laman, Ruandan kansanmurhan kauhut ja Monacon loiston – kertoo tarinansa nyt ensimmäistä kertaaSotakirjeenvaihtaja Niko Nurmista syytettiin Ukrainan sotasalaisuuksien vaarantamisesta – nyt hän kertoo, miksi veri vetää aina takaisin UkrainaanHelena Ranta on tutkinut lasten luita joukkohaudoista ja tietää julmuudesta enemmän kuin kukaan haluaisi – näin hän ajattelee Venäjän teoista Ukrainassa70 vuotta täyttävä Kari Lumikero muistelee uransa dramaattisimpia hetkiä: Pakeni palavasta hotellista Irakin yöhön, raportoi ensimmäisenä Estoniasta ja tsunamista – "Suomi ei ole maailman napa"
UlkomaatSodatJournalismiHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 14:09
    Ukrainan sota

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 13:17
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä: kaksi uhria edelleen hengenvaarallisessa tilassa

  • 12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 09:47
    Israel

    Israelilta uhkaus Libanoniin