Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Ranskalaiset vieraissa Frankfurtissa

Julkaistu 18.09.2015 10:35
Toimittajan kuva

Vesa Eskola

toimitus@teknavi.fi

Kahden päivän ajan Frankfurtin autonäyttelyn messuhallien käytäviä käveltyäni oloni on jotenkin rauhallinen. Ehkä olen tulossa vain vanhaksi, mutta jotenkin messuhalleissa oli vähemmän hosumisen meininkiä kuin ennen. Ja ei, en puhu nyt toimittajista ja kuvaajista vaan itse osastoista ja niillä esillä olleista tuotteista.

Muutaman vuoden aikana autoteollisuudessa on totuttu siihen, että kaikki merkit tykittävät markkinoille kaikki mahdolliset mallisarjat. Tämä on ollut jotenkin hämmentävää – etenkin monimerkkiyhtiöiden kohdalla. Sekavin tilanne on ollut VW-konsernin sekä PSA:n kohdalla.

Nyt eri merkkien roolit ovat hahmottumassa jotenkin hieman paremmin. Toki kaikilta merkeiltä tulee tarjolle minusta yhä aivan liikaa mallisarjoja, mutta merkkien identiteetit ovat silti selvemmät kuin ennen.

Tämä näkyy minusta erityisen hyvin PSA:n kohdalla. Frankfurtissa Peugeot oli esillä hyvin sporttisessa valossa: päätähti oli 308 GTI, joka saa VW Golf GTI:n sekä näyttämään tylsältä että tuntumaan myös teknisesti ei enää niin edistykselliseltä. Ja ennen kaikkea 308 GTI pesee myös VW:n suorituskyvyssä. Myös konseptiauto Fractal oli juuri sen näköinen tuote, että monen saksalaisen pää tulee kääntymään. Tämä ei ole sattumaa.

Citroënin osastolla valokeissa paistetteli puolestaan kaksi konseptiautoa: legendaarisen Maharin renkaanjälijissä seuraava leikkisä Cactus M sekä vähemmän leikkisä mutta erittäin trendikkään ja nuorekkaan näköinen Aircross. Se alleviivaa saksalaisten konservatiivisuutta. Toivottavasti kaikki tämä konkretisoituu myös varsinaisissa tuotantoautoissa – vaikka Cactus M jääkin konseptiasteelle.

PSA:n kolmas brändi on DS, joka tarjoaa bling bling -glamouria sitä kaipaaville. DS istuu suoraan niin Champs Elyseelle kuin kaikille maailman tredikkäille ostoskaduillekin. Minusta se istuisi hyvin myös Beverly Hillsin kuuluisalle Rodeo Drivelle, eli PSA-johtajana pyrkisin viemään merkin nopeasti myös USA:han. DS:llä on yhtä hyvät mahdollisuudet pärjätä siellä kuin Kiinassakin. DS on brändinä toki vielä nuori, eikä menestystä rakenneta yhdessä yössä. Toivottavasti merkin polku on selvä ja kirkas.

Euroopassa premium-bränditila on tosin täynnä, sen vievät Audi, BMW ja Mercedes. Edes Volkswagenilla ei ole sinne asiaa, vaikka se sitä kuinka yrittää.

Ja sekään tuskin on muuten satumaa, että Renault hakee menestystä estetiikan ja muotoilun kautta. Frankfurtissa esillä olleet Megane ja Talisman ovat nättejä autoja, ja etenkin Talisman on todella upea ilmestys. Muotoilu vetoaa suoraan tunteisiin, ja se on ainoa asia, jossa muut voivat saksalaiset hakata.

Lisää aiheesta:

Geneven jälkipyykki – "Ilmiönä autonäyttelyt ovat edelleen arvossaan"Rallikuumetta Pariisin autonäyttelyssä – nämä WRC-tykit olivat esilläHond… eikun Toyotan pikkumaasturi viehättää yhäLue ja katso Geneven autonäyttelyn jättipaketti – mitä jäi käteen?Top 5: Geneven autonäyttelyn upeimmat konseptit – leikkisiä, luovia ja linjakkaita"Muotoilu tärkein Renaultin ostoon vaikuttava tekijä"
PeugeotRenaultAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Peugeot
  • 9.9.18:59
    Italia

    Ferrari-pomolle 180 miljoonan lasku ja vuosi yhdyskuntapalvelua

  • 03.05.202316:12
    Autot

    KKV kehottaa tarjous-Peugeotien tilaajia "odottamaan tilanteen kehittymistä" – toivoo kuluttajilta väliaikatietoja

  • 21.04.202314:55
    Autot

    "Hullu-Pösön" tilanneet jäävät ilman autojaan – KKV: "Ei lähtökohtaisesti voi pitää ylivoimaisina esteinä"

  • 20.04.202315:56
    Autot

    Peugeotin maahantuoja: Hullut päivät -tarjouksesta tilattuja sähköautoja ei voida toimittaa

  • 13.09.202213:53
    Sähköautot

    Eurooppalaisvalmistajalta täyssähköinen perhefarmari – kuluttaa vähemmän kuin Tesla Model 3