Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Jari-Matti Latvala jysäytti uutispommin – kovia kokeneella suomalaisella on ominaisuus, joka helposti unohtuu kylmässä urheilubisneksessä

Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 18.12.2020 14:11
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Jari-Matti Latvalan nousu Toyotan MM-rallitiimin päälliköksi on kova yllätys jo pelkän johtajakokemuksen puutteen vuoksi. Entisellä huippukuskilla on kuitenkin japanilaisyrityksen sisällä kovaa arvostusta herättävä ominaisuus, kirjoittaa MTV Urheilun Ossi Karvonen. 

Olemme lukeneet viimeisen vuosien aikana Jari-Matti Latvalasta melko mollivoittoisia uutisia: parisuhdeongelmia, sotkut verottajan kanssa, MM-rallipaikan menetys, fiaskoksi muuttunut hyppäys Toyotan puikkoihin Ruotsin rallin ajaksi ja niin edelleen. 

Luonnollinen jatkumo tälle? Latvasta tulee Toyotan uusi tallipäällikkö neuvonantajaksi siirtyvän Tommi Mäkisen tilalle. Alleviivataan: Latvala johtaa ensi kaudella Toyotaa ja sen tähtikuskia Sebastien Ogieria, seitsenkertaista maailmanmestaria, joka alisti Latvalaa rallipoluilla yhteisinä Volkswagen-vuosina 2013-2016. 

LUE MYÖS:  Jari-Matti Latvala myöntää Tommi Mäkisen painavan arvion urastaan oikeaksi MTV:n haastattelussa: "Tommi on oikeassa siinä"

Latvalan tuntemus ralliautoista on ensiluokkaista, mutta on selvää, että tallipomon hommissa hän joutuu kovaan paineeseen kokemattomana johtajana. Ja kuten Ogier-asetelmakin osoittaa, asema kolme eri MM-titteliä viime vuosina saavuttaneessa tiimissä ei ole kaikista helpoin. 

Miksi 35-vuotias Latvala sitten valittiin Mäkisen seuraajaksi? Yksi syy on varmasti Latvalan historia tallissa: hän ajoi Toyotalla kolme vuotta ja saavutti muun muassa tiimin uuden rallitulemisen ensimmäisen voiton Ruotsissa alkuvuonna 2017.

Toinen merkittävä syy on Latvalan aitous ihmisenä. Toyotan tiedote Latvalan uudesta pestistä sisältää lauseita, joita harvemmin näkee lajin huipulla kilpailevan urheilujoukkueen tai -tallin ilmoituksissa. 

– Kun ajattelin uutta tiimiämme vuodesta 2021 eteenpäin, Jari-Matin kasvot tulivat ensimmäisenä mieleeni.

Juttu jatkuu kuvan alla. 

1.03814792Jari-Matti Latvala ajoi upean uran, mutta maailmanmestaruus jäi puuttumaan. Nyt hän lähtee tavoittelemaan sitä tallipomona.Vesa Pöppönen / AOP

– Hän huomioi aina fanit ja tallitoverinsa. Hän oli yksi huippukuskeista, mutta näin hänen juoksevan monesti fanien luokse heti hypättyään autosta huoltoalueella. Hän välitti tallissa kaikista, kuten mekaanikoista ja insinööreistä, ja keskusteli aina heidän kanssaan. Uskon, että tämä asenne antoi paljon voimaa tiimille, mikä auttoi valmistajien MM-tittelin saavuttamisessa. 

Nämä ovat Toyota-tallin ja koko autojätin puheenjohtajan Akio Toyodan sanoja. Ja ylistys jatkuu. 

–  Hän oli Volkswagenin haalareissa, kun tapasimme ensi kertaa, mutta hän jutteli minulle vanhoista Celica- ja Corolla-autoistaan valtavalla intohimolla. 

– Olen automies ja rakastan autoja. Muistan edelleen, kuinka iloinen olin nähdessäni hänen rakkautensa autoihin ja Toyotaan. 

Toyodakin tunnustaa Latvalan kokemattomuuden johtotehtävissä, mutta alleviivaa juuri näitä edellä mainittuja yhteisiä kokemuksia Latvalan valinnassa. 

Juttu jatkuu kuvan alla. 

1.03815147Tommi Mäkinen (vas.) väistyy Toyotan tallipomon paikalta, ja Akio Toyoda (oik.) saa Jari-Matti Latvalasta uuden suomalaiskumppanin.Vesa Pöppönen / AOP

LUE MYÖS: Toyotan isolta pomolta tunteikas ylistys Jari-Matti Latvalalle – suomalaistähden tapaaminen ratkaiseva hetki Toyotan MM-rallipaluulle

Jari-Matti Latvala ajoi ennätyksellinen määrän MM-osakilpailuja, mutta se kovin meriitti eli mestaruus, jäi aina uupumaan. Häntä oli helppo lyödä urheilullisista epäonnistumisista ja erikoisista sattumuksista. 

Nyt Latvala on osoittanut, että innokkuudella, intohimolla ja olemalla oma itsensä voi päästä yllättäviin paikkoihin. Jäämme odottamaan tuloksia jännityksellä. 

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä teki jo mielipiteensä selväksi – Toyotan yllätysveto testiin: "Ikuisesti puolijumalan asemassa"Jari-Matti Latvala vastaa kovaan kritiikkiin MM-rallin ajamisesta – "Silloin tällaisia asioita voi kokeilla"Kommentti: Jari-Matti Latvalan työpanos on kyseenalaistettava – suomalaistähti puuhastelee luottomiehensä kanssaJari-Matti Latvala ammentaa rallipomoilta saamistaan opeista – "Jos teit virheen, Tommi ei ikinä tullut syyttelemään"Muistatko Jari-Matti Latvalan rajun avautumisen Sebastien Ogierista? Rallitähtien suhde uuteen testiin – maailmanmestarilta upeita sanoja LatvalastaKommentti: Tommi Mäkinen luopumassa Jari-Matti Latvalasta – ja eihän se yllätys ole
RalliJari-Matti LatvalaToyotaTommi MäkinenKommenttiUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta