Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kommentti: Hyundai-pomo osoitti voimansa – Ott Tänakin paluu luo suomalaisittainkin herkullista odotusarvoa

4:23Hyundai on laittanut rallitalliaan uusiksi – onko siitä haastamaan Toyotaa kaudella 2024?Hyundai on uudistanut MM-rallitalliaan – onko siitä haastamaan Toyotaa kaudella 2024?Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 03.10.2023 17:41
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Rallisivusto Dirtfishin tänään uutisoima Ott Tänakin paluu Hyundaille on tallille – miksei koko lajillekin – juuri sitä, mitä lääkäri määrää, kirjoittaa MTV Urheilun Mikko Hyytiä.

LUE MYÖS: Ott Tänakin jättisiirto yllätti asiantuntijan – yksi asia virolaistähdessä närkästyttää: "Olen pettynyt"

LUE MYÖS: Lähde: Ott Tänak vaihtaa tallia MM-rallissa! Vaikutuksia myös suomalaiskuskeihin

Kun kissa on poissa, hiiret hyppivät pöydällä.

Tämä vanha sanonta tuli viime kaudella mieleen Hyundain MM-rallitallista, jota voimansiirtopuolella kannuksensa hankkinut insinööri Julien Moncet yritti parhaansa mukaan johtaa väliaikaisen tallipäällikön tittelillä Andrea Adamon jätettyä korealaismerkin kuuden yhteisen vuoden päätteeksi.

Kun johdettavina olivat Thierry Neuvillen ja Ott Tänakin kaltaiset supertähdet, viritelmä kaatui omaan mahdottomuuteensa ja Tänak pakkasi tavaransa vuoden etuajassa.

Tältä osin tilanne on muuttunut vuodessa täysin. Nyt Hyundailla on johtaja, ja se ei ole (enää) Neuville. Eikä se tule olemaan Tänak.

Se on Cyril Abiteboul.

Ensimmäistä kauttaan tallia johtava, armottomassa F1-maailmassa marinoitu ranskalainen on osoittanut insinöörivelho Francois-Xavier Demaisonin ja varsinkin nyt Tänakin kiinnittämisellä sen, etteivät häntä kiinnosta mitkään muut kuin tulokset.

Hyundai hävisi tälläkin kaudella Toyotalle sekä nopeudessa että luotettavuudessa, ja tässä mielessä Tänak on tallilta nappivalinta. Hänet mielletään monesti vain nopeaksi kuljettajaksi, mutta jo vilkaisu viime vuosien tuloksiin osoittaa hänen olevan myös luotettava.

35-vuotiaan virolaisen tilillä ei ole tältä tai viime kaudelta ainuttakaan yksinomaan omasta ajovirheestä johtunutta ulosajoa ja siitä seurannutta keskeytystä. Viimeisen neljän vuoden ajaltakin niitä on yhteensä vain neljä.

Jos Tänakin viimesykysyisen M-Sport-siirron saattoi nähdä siunauksena koko lajille, samaa voi sanoa hänen paluustaan Hyundaille.

Parhaiden kuljettajien on ajettava parhaissa talleissa. Kalle Rovanperä tarvitsee – ja ansaitsee – veroisensa vastinparin.

Lisää aiheesta:

Paljastus: Ott Tänak teki salaisen sopimuksen Hyundain kanssaMM-rallikauden kiehtovimmassa kaksintaistelussa on yksi tulipunainen vaate: "Aiheuttaa tulehtuneen tilanteen välittömästi"Jari-Matti Latvala nosti esiin ison kysymyksen Ott Tänakista – Hyundai-pomolta täysin päinvastainen linjaus Oliko se siinä? Ott Tänakilta peittelemätön purkaus kotimaansa medialleMM-rallissa nähty ala-arvoinen taaperrus sai taas jatko-osan – "Edessä enää peffamäki muiden harrastusten pariin"Rallitähden otteissa merkkejä silkasta epäammattimaisuudesta – sinetöikö tämä alokasmainen hetki potkut?
MM-ralliOtt TänakKommenttiHyundaiRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen19:03
    Moottoriurheilu

    Yllätysnimi rallin MM-sarjaan

  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"