Kolumbiassa presidenttiehdokkaan ampumisesta epäilty 15-vuotias oikeudessa – saattoi toimia palkkamurhaajana

Ambulanssi ajaa vilkut päällä öisellä kadulla ihmisten parveillessa ympärillä.
Oikeistosenaattori Miguel Uribea, 39, ammuttiin kampanjatilaisuudessa Bogotassa lauantainaAOP
Julkaistu 10.06.2025 23:55

MTV UUTISET – STT

15-vuotias poika sanoi oikeudessa olevansa syytön presidenttiehdokkaan ampumiseen.

Kolumbiassa presidenttiehdokkaan ampumisesta epäilty 15-vuotias poika tuotiin tiistaina oikeuden eteen. Syyttäjän kanslian mukaan poika vastasi kysyttäessä, ettei ole syyllinen.

Oikeistosenaattori Miguel Uribea, 39, ammuttiin kampanjatilaisuudessa maan pääkaupungissa Bogotassa lauantaina. Hän haavoittui muun muassa päähän. Uriben tila oli tiistaina edelleen kriittinen.

Epäillyn uskotaan toimineen palkkamurhaajana. Jos hänet tuomitaan, hän saa alaikäisenä huomattavasti aikuista lievemmän tuomion.

Kolumbian presidentti Gustavo Petro kirjoitti viestipalvelu X.ssä maanantaina, että normaalin seitsemän turvamiehen sijasta Uribella oli vain kolme turvamiestä. Petron mukaan turvamiesten määrää oli oudosti laskettu hyökkäyspäivänä. Presidentti kertoi määränneensä tutkinnan asiasta.

Lue myös: Presidenttiehdokasta ammuttiin päähän Kolumbiassa

Tuoreimmat aiheesta

Ampumatapaukset