Useat yleiset silmäsairaudet voivat liittyä suurentuneeseen riskiin sairastua dementiaan, tuore tutkimus osoittaa. Yhteys koskee silmänpohjan ikärappeumaa, kaihia ja diabetekseen liittyvää silmäsairautta.
British Journal of Ophthalmology -lehden julkaisemat tulokset perustuvat 12 000 potilaan yksitoistavuotiseen seurantaan, jonka aikana 2 300 potilasta sairastui dementiaan. Osallistujat olivat 55–73-vuotiaita tutkimuksen alkaessa.
Silmänpohjan ikärappeumaa potevat sairastuivat dementiaan 26 prosenttia todennäköisemmin kuin verrokit, joilla ei ollut silmäsairauksia. Kaihia potevien riski oli noin 10 prosenttia ja diabeettista silmäsairautta sairastavien 60 prosenttia suurempi kuin verrokkien. Glaukoomaan ei liittynyt dementiariskiä.
Myös diabetes, sydän- ja verisuonitaudit ja masennus liittyivät suurempaan dementiariskiin, mikä on havaittu aiemminkin. Jos potilaalla oli lisäksi silmäsairaus, heidän sairastumisriskinsä oli vielä suurempi.
Lue myös: Dementia aiheuttaa myös näköoireita – kaksi huolestuttavaa merkkiä
Osa yhteydestä selittyi muilla sairauksilla
Silmäsairauksien ja dementian yhteys näkyi riippumatta muista sairauksista, mutta osa yhteydestä selittyi diabeteksella, kohonneella verenpaineella, sydän- ja verisuonitaudeilla, aivoverenkiertohäiriöillä ja masennuksella. Tämä koski etenkin potilaita, joiden sairaudet todettiin vasta seurannan aikana.