Ferrarin varikkomuurilla ei epäröity Brasilian F1-kisassa, kun Kimi Räikkösen vauhti osoittautui huomattavasti tallikaveri Sebastian Vetteliä paremmaksi.
LUE MYÖS: Kimi Räikkönen vitsaili ympärilleen puhjenneesta sambakarnevaalista – "Olen bilemoodissa"
Kummatkin Ferrarit olivat kisassa samalla taktiikalla, mutta jo alkuvaiheessa Räikkönen onnistui pitämään renkaistaan parempaa huolta.
Vettel teki ajovirheen, jonka seurauksena suomalainen kuittasi paikan hänen edeltään. Tilanne näytti kuitenkin valuvan hukkaan Ferrarin pidettyä Räikköstä radalla kuusi kierrosta Vetteliä pitempään.
Räikkösen palattua varikolta radalle hän putosi Mercedeksen Valtteri Bottaksen ja oman tallikaverinsa taakse. Vain kolme kierrosta myöhemmin hän oli jo saksalaisen imussa eikä Ferrarilla epäilty pyytää Vetteliä tekemään tietä.
Tv-kuvissa näkyi, kuinka tallipäällikkö Maurizio Arrivabene ilmoitti Vettelin kisainsinööreilleen, että autojen on vaihdettava paikkaa.
Vettel: Minulla oli pari kierrosta aikaa Bottaksen kanssa
Vettelillä ei ollut vastaansanottavaa asiassa.

