Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkösen tallikaveri villeissä Ferrari-spekulaatioissa – "Katsotaan, katsotaan"

imago images/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 11.07.2020 08:24
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

F1-maailmassa on alettu spekuloida silläkin vaihtoehdolla, että Ferrarin ja Sebastian Vettelin yhteinen taival saattaisi rajuimmassa tapauksessa päättyä jo kesken tämän kauden. Näissä puheissa pöydälle on nostettu Alfa Romeon Antonio Giovinazzin nimi.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Steiermarkin GP Itävallassa suorana 10.-12.7.
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Steiermarkin GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

McLarenilla nykyisin ajava Carlos Sainz hyppää Vettelin paikalle Ferrarille tämän kauden jälkeen. Villeimmät spekulaatiot ovat kohdistuneet siihen, jos Ferrarin ja Vettelin suhde rakoilisi jo ennen tätä niin pahasti, että talli haluaisi saksalaisen paikalle väliaikaisen korvaajan. Esille on nostettu Ferrarin akatemiakuski, Kimi Räikkösen Alfa Romeo -tallikaveri Antonio Giovinazzi.

Italialaiskuski on puhunut unelmastaan ajaa jonain päivänä italialaistalli Ferrarin väreissä. Vaikka Giovinazzille jäi hiljattain musta pekka käteen, kun Ferrari päätyi kiinnittämään ensi kaudeksi Sainzin, italialainen ei aio luovuttaa.

– Toivo, että pääsen siihen autoon (Ferrariin), on olemassa, ja tulee aina olemaan, Giovinazzi sanoi Grandpx.newsin mukaan.

– Mikään ei ole tullut urallani helpolla, ja ehkä aika ei ollut juuri nyt oikea. Se ei kuitenkaan tarkoita, etteikö niin voisi tapahtua tulevaisuudessa.

LUE MYÖS: Tunnelin päässä näkyy valoa! Kimi Räikkönen on varovaisen toiveikas Alfa Romeon iskukyvystä – "Taisimme ymmärtää jotain"

Vaikka skenaario tuntuu kovin epätodennäköiseltä, on spekuloitu, että Giovinazzi voisi haluta Ferrarin ja Vettelin välien katkeavan täysin tämän kauden aikana, niin että hänelle aukeaisi mahdollisesti paikka loppukaudeksi.

– Katsotaan, katsotaan. En halua keskittyä niin paljon siihen, Giovinazzi kuittasi mielenkiintoisesti. 

– Tiedän todella hyvin, että jos teen parhaani ja saan erinomaisia tuloksia, kuten sunnuntaina (9:s sija), monet ovet tulevat aukeamaan.

Nyt Giovinazzi sanoo kuitenkin keskittyvänsä työhönsä Alfa Romeolla. Viime kaudella Räikkösen taakse jäänyt italialainen hamuaa kovasti vuoden 2007 maailmanmestarin päihittämistä, mikä olisi tärkeä näyttö jatkoon.

Lisää aiheesta:

Kuljettajakaruselli pyörii! Autosport: Mick Schumacher ei olekaan päätymässä Kimi Räikkösen rinnalle – "Merkit viittaavat yhä vahvemmin siihen"Kimi Räikköseltä paljon puhuva kommentti Sebastian Vettelin tilanteesta – "Se ei oikeastaan kosketa minua"Sebastian Vettel tyrmäsi hurjat spekulaatiot tulevaisuudestaan: "En aio paeta"F1-rääväsuu tiputtaa yhden supertähden pois mestaruustaistosta – tausta Sebastian Vettelin päätöksessäKimi Räikkösen tallitoveri piiskaa itseään parempaan – koko ura katkolla: "Minun on pakko voittaa Kimi tänä vuonna"F1-markkinoilla yhä iso kysymysmerkki: mitä tapahtuu Kimi Räikkösen tallissa?
F1FerrariSebastian VettelAlfa RomeoKimi RäikkönenItävallan GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta