Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KHL-pomo vakuuttaa koronatilanteen olevan täysin liigan kontrollissa – Jokereille erityinen viesti: "Heitä varoitettiin"

Julkaistu 24.09.2020 10:44
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

KHL:n puheenjohtaja Aleksei Morozov ei koe, että koronavirustilanne olisi karannut liigan kontrollista.

KHL-kausi on ollut käynnissä jo lähes kuukauden. Viime viikkoina KHL:ssä on ilmennyt lukuisia koronavirustartuntoja useissa eri joukkueissa, mutta pelit ovat jatkuneet normaalisti.

LUE MYÖS: Huolet KHL:ssä lisääntyvät – nyt paljastui lisää koronavirustapauksia

KHL vahvisti, että tällä hetkellä 87 henkilöllä on koronavirustartunta. Tämän lisäksi 132 henkilöä on jo parantunut koronaviruksesta. KHL:n puheenjohtaja Morozov uskoo tilanteen kuitenkin olevan täysin liigan kontrollissa.

– Voitte nähdä, että tämä on monimutkainen tilanne. Tilanne ei kuitenkaan ole missään nimessä meidän hallitsemattomissa. Kiitän seuroja ja heidän johtajiaan, että he ovat osoittaneet ymmärrystä tätä tilannettamme kohtaan. Pelaajat, jopa tähtipelaajamme, missaavat pelejä, mutta joukkueet jatkavat kuitenkin pelaamista kutsuen reservi- ja junioripelaajia mukaan, Morozov toteaa KHL:n verkkosivuilla.

LUE MYÖS: Koronatartunnan saanut Tomi Lämsä johtaa KHL-joukkueen toimintaa kotoaan – sarjan koronakehitys huolettaa: "Alkaa olla tekemätön paikka"

Vaikka viime aikoina koronaviruksen kourissa kamppailevat joukkueet ovatkin jatkaneet otteluitaan normaalisti, on joidenkin joukkueiden otteluita jouduttu siirtämään karanteenin vuoksi. Esimerkiksi Jokerit ja Barys Astana joutuivat karanteeniin. Venäläisjoukkueiden ottelut puolestaan pyritään pelaamaan.

– Jokereilla ei ole reservijoukkuetta, joten heillä ei ole ylimääräisiä pelaajia, joita nostaa joukkueeseen. Tuo sääntö koskee vain venäläisiä KHL-seuroja, Morozov perustelee Jokereiden ottelusiirtoja.

LUE MYÖS: KHL:n suomalainen sensaatioketju saa vuolasta suitsutusta päävalmentajalta: "Tulos oli välittömästi kova"

KHL antoi kuitenkin Jokereille ja Barys Astanalle varoituksen sanan. Uusiin karanteeneihin ja ottelusiirtoihin ei ole varaa, koska otteluohjelma ei anna enää myöten.

– Molempia joukkueita varoitettiin, että tulevaisuudessa on vaikeaa löytää otteluohjelmasta tilaa otteluiden uudelleen järjestämistä varten, joten heidän odotetaan ottavan niihin osaa. Jos eivät, heidän on luovutettava ne ottelut, Morozov kertoo.

Lisää aiheesta:

Jokereille erikoista rapaa – venäläinen jääkiekkolegenda raivostui: "Järkyttävää toimintaa ulkomaalaisilta"Lauri Marjamäki valmentaa karanteenista käsin kolmea eri joukkuetta – nostaa esiin hullunkurisen seikan Jokerien koronatilanteesta: "Tämä tauti vetää välillä kyllä hiljaiseksi"KHL-pomolta suora kannanotto Jokerit-skenaarioon: "Katsoisimme areenoita Venäjällä" Jokerit joutui karanteeniin, seurapomo Jari Kurri myöntää tilanteen tuomat haasteet – "Olihan tämä takaraivossa"KHL-kauden alle pysäyttäviä huolia – pelaajistossa satapäin koronatartuntojaNHL:n seurapomo ei väheksy koronaviruksen luomaa uhkaa, suomalaispuolustaja ja muut pelaajat lähetettiin kotiin – "Terveys on paljon tärkeämpää"
KHLJokeritJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 12.11.06:50
    Jääkiekko

    Uutuuspodcast: KHL-pomo järjesti kultaleijonalle hämmentävän työhaastattelun – "Mietin, että olen piilokamerassa"

  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä