Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kevyesti uudistunut Juulia-Alfa vetoaa yhä erilaisuudellaan

Julkaistu 22.03.2016 21:35
Toimittajan kuva

Teknavi

toimitus@teknavi.fi

Italialaiset autot herättävät tunteita niin puolesta kuin vastaankin. Sama pätee Alfa Romeo Giuliettaan. Ajoimme uudistuneen 1.6 dieselin ja kaksoiskytkinautomaatin yhdistelmän.

Suomeen kesä 2016
Hinta avoinna, 120 hv 1.6 diesel ei kuulu toistaiseksi Suomen mallistoon

Tykkäsimme

  • voimalinjan toiminnasta
  • 1.6 dieselin vahvasta väännöstä laajalla kierrosalueella
  • uudesta keulailmeestä

Emme tykänneet

  • laatuvaikutelmassa vieläkin kohennettavaa
  • oikeanlaista ajoasentoa hieman hankala löytää

Giulietta oli yksi ensimmäisiä Teknavissa koeajossa olleista autoista, ja kuuden vuoden jälkeen se näyttää edelleenkin yllättävän freesiltä. Myös ohjaamo tuntuu edelleen modernilta, ja etenkin ilmava kojelauta miellyttää. Ainoastaan kabiinin verhoilua ja siten laatuvaikutelmaa voisi hieman parantaa.

Nyt tehdyssä päivityksessä on haettu lisää sukunäköä Alfa-perheen tuoreimpaan jäseneen eli Giuliaan. Edessä muutokset osuvat maskiin, puskuriin, tummalasisiin ajovaloihin sekä maskista esiin työntyvään uudistettuun Alfan logoon. Ja toki myös vannemuotia on päivitetty, ja tarjolle on pari uutta ulkoväriä. Matkustamoon tehdyt viilaukset ovat lähinnä kosmeettisia. Isoin muutos on UConnect-multimediajärjestelmään tehdyt päivitykset.

Varustelistat on myös rukattu malliuudistuksen kunniaksi uusiksi. Tasoja on kolme: Giulietta, Giulietta Super ja Giulietta Veloce. Neliapila eli Quadrofoglio Verde on siis Giulietta-mallistossa historiaa. Sen korvanneessa Giulietta Velocessa auton urheilullisuutta korostetaan toki yhä riittävästi; mm. aerodynamiikkapaketilla, takapuskurin alta pilkottavalla diffuusorilla sekä urheilullisemmilla puolikuppi-istuimilla.

Teknisistä uudistuksista merkittävin on 1,6-litraisen turbodieselin ja paljon kehutun kaksoiskytkinautomaatin yhdistelmä. Sellainen osui luonnollisesti myös koeajoautoon. Moottorin teho on noussut 120:een hevosvoimaan, ja voimalinja toimii nätisti. Kone raksuttaa niin tasaiseksi, että sitä on ajossa vaikea tunnistaa dieseliksi. Voimaa on tarjolla runsaasti, ja kone myös vetää nätisti jo heti tyhjäkäynnin tuntumasta. Vaihteisto myös etsii sujuvasti oikeaa vaihdetta silmään urheilullisemmin ajettaessa.

EU-arvojen mukaan (3,9 l/100 km) moottori on todella taloudellinen, joskin koeajolenkillä ajotietokone näytti keskikulutukseksi 5,4 litraa.

1.6 diesel ei kuulu tosin vieläkään Suomen tuontiohjelmaan, eli dieseliä halajavat joutuvat valitsemaan kaksilitraisen version. Bensamallisto on sekin ennallaan.

Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDm
Moottori
1 598 cm3, 4-syl. turbodiesel
Teho 88 kW (120 hv) / 4 000 r/min
Vääntö 320 Nm / 1 750 r/min
0-100 km/h 10,2 s
Huippunopeus 195 km/h
EU-kulutus 3,9 l/100 km
CO2-päästöt 103 g/km
Mitat Pituus 4 351 mm, leveys 1 798 mm, korkeus 1 465 mm, akseliväli 2 634 mm
Tyhjäpaino 1 320 kg
Tavaratila 350–1045 l

Lisää aiheesta:

Huomaatko muutosta? Koeajossa uusi ja vanha Mazda 2Koeajossa uudistunut Skoda Citigo – kotonaan kaupungissaKoeajossa Kian kuuma Soul - tehoversio sielukkailla saundeillaKoeajossa Dacia Logan MCV Easy R: Suomen halvimmat perhefarkut rentouttavat nyt vasenta jalkaaKoeajossa farkku-Focus sporttisesti maustettunaAlfa Romeo Giulia vakuuttaa myös dieselinä
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 22.11.14:16
    Ruotsi

    Suomalaisen matkanjärjestäjän bussi suistui tieltä Ruotsissa – kymmenen sairaalaan

  • 22.11.12:15
    Liikenneturvallisuus

    Autoilija! Älä anna talvimyräkän yllättää, vaan toimi näin

  • 21.11.19:28
    Liikenneturvallisuus

    Kun rekankuljettaja Tarutuuli näki pientareella savuavan auton, hän ei epäröinyt: "Totesin, että nyt on tosi kyseessä"

  • 21.11.16:05
    Liikennevalvonta

    Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvon

  • 21.11.09:32
    Katsastus

    Liikenteessä kymmeniä tuhansia laittomia henkilöautoja – ei kai omasi ole joukossa?