Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kesäksi festareille Eurooppaan? Nämä erikoiset juhlat kannattaa kokea!

Nainen naamion ja viuhkan kanssa Portugalin Boom-festivaaleilla vuonna 2012.
Nainen naamion ja viuhkan kanssa Portugalin Boom-festivaaleilla vuonna 2012.Copyright 2012 Demotix, all rights reserved.
Julkaistu 07.04.2016 19:28

mtv lifestyle

Kaukana takana ovat ne ajat, kun kesän festarisuunnitelman laatimiseksi riitti kalenteri ja Suomen kartta. Nyt suomalaisten festarikartalla on yhä useammin yksi tai useampia ulkomaankohteita.

– Esimerkiksi Barcelonan Primavera Soundista on tullut aika lailla vakifestari niille, jotka osallistuvat Helsingin Flow-festivaaleille, sanoo nettimatkatoimisto Ebookersin markkinointipäällikkö Aki Juusola.

Vanhemman koulun rokkareilla taas on pitkät perinteet Tanskan Roskilde-festivaalille osallistumisesta. Juusolan mukaan Roskilden ja Primavera Soundin kaltaiset musadiggarin pakkorastit ovat kuitenkin vain pintasilaus Euroopan kesän festaritarjonnasta.

– Kansainvälistymisen myötä esimerkiksi sellaiset Euroopan jättifestarit kuin Budapestin Sziget tai Belgian Tomorrowland ovat tulleet paremmin tunnetuiksi.

Suurten festivaalien ohella kasvava trendi ovat kuitenkin pienet ja vähemmän tunnetut festivaalit, joiden puitteet ovat ideaaliset “chillailuun”.

– Niissä musiikki ei välttämättä aina ole edes pääroolissa, vaan se on elementti, joka täydentää jo valmiiksi poikkeuksellisen rennon, kiinnostavan tai muuten vain miellyttävän ympäristön.

Lue lista kesän vähemmän tunnetuista festarihelmistä.

17.50926770
Pohjoisirlantilainen indie rock -yhtye Two Door Cinema Club esiintyy Positivus Festival -festivaaleilla heinäkuussa 2013.AOP

Positivus Festival, Salacgriva, Latvia

Nepä ei Itämeren rannan kesäpippalot juuri siitä paremmaksi voi tulla, kuin mitä on heinäkuun kolmannella viikolla Riianlahdella pidettävät Positivus-festarit. Hiekkarantaa, riippumattoja metsikössä, paljain varpain poppaamista ja kaikenlaista maailman parhautta ja ihanuutta. Maaginen lasten saari, elokuvia, kulttuuria. Lavalla tänä vuonna muun muassa Ellie Goulding, Years & Years, Hot Chip, Charles Bradley ja Iggy Pop. 16.58530511 (1)Maisema Tisnossa./ All Over Press

Love International, Tisno, Kroatia

Otetaan kristallinkirkkaan Välimeren Kroatian puoleiselta rannikolta historiallinen pikkukylä, valitaan sieltä sellainen luonnonkaunista amfiteatteria muistuttava paratiisilaguuni ja kutsutaan laguunia reunustaviin rantamänniköihin maailman eturivin house- ja diskoartisteja esiintymään. Jee! Halataan! Poksautellaan serpentiiniä! Lämmin pulahdus ja takaisin tanssimaan! Oota mä chillailen tässä nyt vähän! Tervetuloa Love Internationaliin. 

Edge of the Lake, Sierra, Sveitsi

Geronden järven viinitarhojen ympäröimällä hiekkarannalla on moni kokenut jotain ainutlaatuista. Tiedättekö sen tunteen, että on tullut väärään paikkaan, mutta sitten tapahtuu jotain maagista? Edge of the Lakessa päivää saattaa alkaa kuten missä tahansa keskiluokkaisessa koko perheen lomakohteessa. Melotaan vähän järvellä, pelaillaan rantapalloa ja sen sellaista. Vähä vähältä ihmisiä valuu enemmän ja enemmän paikalle, ilta hämärtyy ja yhtäkkiä huomaat tanssivasi satojen ihmisten kanssa jollekin kansainväliselle artistille, joka sopii iltaan kuin nenä päähän. Päivä päivältä ystävystyt lukuisiin ihmisiin ja lopuksi muodostatte pienen kylän. Lähtöhalit! Lavalla tänä vuonna muun muassa Deetron, Ninja Tune DJ's ja Lindstrom. 9.42-35798790 (1)Pääsisäänkäynti Boom-festivaaleilla.Copyright 2012 Demotix, all rights reserved.

Boom, Idanha-a-Nova Lake, Portugali

Joka toinen vuosi täydenkuun aikaan pidettävillä Boom-festivaaleilla kyse on pyskedeliasta. Hippi 2.0. Taiteen tekemistä yhdessä, shamanismia ja halua tutkia muuntuneita tajunnantiloja ystävällisessä ympäristössä. Ympäristössä, joka on varta vasten muokattu psykedeeliseksi; workshoppeja, installaatioita, chillausalueita. Pukeudu mystiseksi jumalhahmoksi. Ilmaise itseäsi miten haluat ja jaa se muille. Päätä muuttaa Intiaan ja huomenna päätä, että et muuta Intiaan. Kuuma. Yhdysvaltalaisen Burning Man -festivaalin eurooppalainen pikkuveli. 

Obonjan, Kroatia

Obonjan on 1500 metriä pitkä ja 500 metriä leveä saari. Siellä ei ole asunut pitkään aikaan ketään, eikä siellä ole amfiteatteria lukuunottamatta kiinteitä rakennuksia, mutta nyt sinne halutaan ihmisiä 18. heinäkuuta ja 10. syyskuuta välisenä aikana. Päivästä riippuen Obonjassa voi esiintyä DJ Shadow, Roy Ayers, Dilated Peoples ja niin edelleen. Kyse on enemmän jonkinlaisesta kesän elämäntavasta, kuin festivaalista, kuvailevat järjestäjät. Saarella on musiikin ohella elokuvaesityksiä ja dj-bileet on taattu joka ilta saaren rommibaarissa. Nukkuminen kangastaloissa. Sukeltelua, melontaa ja chillailua. Kiinnostuneita kehotetaan tutustumaan projektiin netissä ja kirjoittamaan järjestäjille.

Lähde: Ebookers

Lisää aiheesta:

Coachella-festivaali kerää Etelä-Kalifornian aavikolle 250 tuhatta ihmistä – tapahtumaan pääsyyn käytetään tuhansia dollareita8 matkakohdetta erilaisille matkailijatyypeille – introverteille rauhaa ja seikkailijoille jännitystäViis erikoista rantaa, jotka houkuttelevat nyt turistejaMaailman upeimmat festivaalit – koe nämä juhlat edes kerran elämässä!Burleskifestivaaleille saa pukeutua miten tahtoo – "alasti ei kuitenkaan sovi tulla"Oletko jo kuullut? Nämä ovat tämän hetken kuumimmat hipsterikohteet
LomaStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Loma
  • pe10:29
    Halloween

    Milloin halloweenia kuuluisi oikeasti viettää Suomessa?

  • 10.10.12:38
    Sää

    Katastrofi uhkaa suomalaisten syyslomakohdetta – Pekka Pouta: "Osa ihmisistä peloissaan"

  • 7.10.06:35
    Matkailu

    Lomalle lähdössä, mutta passi kateissa tai vanhentunut? Toimi näin!

  • 6.10.12:39
    Sää

    Sääkartoilla pilkottaa pakkasta – tämä syyslomien säästä tiedetään nyt

  • 2.9.16:01
    Matkailu

    Onko talven lomamatka jo varattu? Näin aikaisin suomalaiset tekevät lomavarauksiaan