Neljälle vammoja Tampereen puukotuksessa – epäilty tekijä suomalainen mies

0:50imgVideo: Ihmisiä ja poliiseja Ratinan ulkopuolella puukotuksen jälkeen.
Julkaistu 03.07.2025 16:58(Päivitetty 03.07.2025 22:09)
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

STT

Neljä henkilöä on saanut vammoja puukotuksessa kauppakeskus Ratinan lähistöllä Tampereella torstaina. Poliisi kertoo tiedotteessaan, että epäilty tekijä on täysi-ikäinen suomalainen mies. Tekoa tutkitaan neljänä tapon yrityksenä.

Sisä-Suomen poliisi kertoo, että neljä henkilöä on saanut vammoja puukotuksessa Ratinan kauppakeskuksen. Puukotus ei ole vaatinut kuolonuhreja.

Poliisi kertoo kaikkien puukotuksen uhrien olleen täysi-ikäisiä. Heillä ei tämänhetkisen tiedon mukaan ole hengenvaaraa.

Tapahtumapaikka ja sen ympäristö on tarkistettu. Poliisi on purkanut alueen eristyksen ja poistunut paikalta.

Poliisi sai puoli viiden aikaan torstaina ilmoituksen, että Ratinan kauppakeskuksen lähistöllä on puukotettu useaa henkilöä. Poliisi on ottanut yhden henkilön kiinni. 

Poliisin tämänhetkisen tiedon mukaan ei ole syytä epäillä, että teolla olisi terroristista tai rasistista motiivia.

Poliisi tekee tutkintaa kauppakeskus Ratinan ulkopuolella Tampereella 3. heinäkuuta 2025.Poliisi tekee tutkintaa kauppakeskus Ratinan ulkopuolella.Lehtikuva / Saara Peltola

Ratinan kauppakeskus sijaitsee lähellä poliisiasemaa.

MTV Uutisten toimittaja Ellinora Pelamo on tapahtumapaikalla. Silminnäkijä kertoo nähneensä osan tilanteesta.

– Olimme istumassa läheisessä kuppilassa ja näimme, kun mies juoksee käsi veressä toisen miehen luokse osoitellen kauhuissaan tuonne päin, kertoo 37-vuotias tamperelainen Ville.

Hänen mukaansa uhri näytti hyvin yllättyneeltä ja säikähtäneeltä. 

– Menin katsomaan tilannetta, poliisi oli juuri tulossa paikalle ja otti kiinni kaljun, suomalaisen miehen – käskytti alas, leikkasi repun selästä ja laittoi maijan taakse.

Pirkanmaan hyvinvointialue tarjoaa paikalla olleille kriisiapua sosiaali- ja kriisipäivystyksessä numerossa 0500 625 990 ympäri vuorokauden.

Ville näki vain tämän yhden uhrin, mutta hänen käsittääkseen uhreja oli lisää kauempana. Paikalle oli jäänyt verijälkiä.

Hänen mukaansa poliisi otti tilanteen haltuun nopeasti.

Verta tapahtumapaikalla kauppakeskus Ratinan ulkopuolella Tampereella 3. heinäkuuta 2025.Verta tapahtumapaikalla kauppakeskus Ratinan ulkopuolella.Lehtikuva / Saara Peltola

Poliisin eristämä alue kauppakeskus Ratinan ulkopuolella Tampereella 3. heinäkuuta 2025. Paikalla on Sisä-Suomnen poliisin mukaan puukotettu useaa ihmistä.Poliisin eristämä alue kauppakeskuksen ulkopuolella.Lehtikuva / Saara Peltola

Olitko paikalla UUSI VERSIO

Juttua korjattu 3.7.25 kello 19.37. Jutussa kerrottiin aiemmin virheellisesti, että puukotus olisi tapahtunut perjantaina, kun se tosiasiassa tapahtui torstaina.

Tuoreimmat aiheesta

Tampere