Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Katiska 2 -käräjillä kuullaan syytettyjä amfetamiiniöljysyytteestä – puolustuksella näkemys viesteistä: "Tämähän on tsoukki"

2:04Katiska 2 -huumejutun pääkäsittely alkaa, Niko Ranta-aholle vaaditaan 13 vuotta vankeuttaKatiska 2 -vyyhdin pääkäsittely alkoi: Niko Ranta-aholle vaaditaan asiassa 13 vuoden vankeusrangaistusta.
Julkaistu 09.06.2021 07:23

MTV UUTISET – STT

Syytteen mukaan nainen valmisteli amfetamiinin jatkamisessa käytettävän kofeiinin hankintaa yhdessä Ranta-ahon kanssa. Molemmat ovat kiistäneet syytteen.

Katiska 2 -käräjillä alkaa tänään syytettyjen kuuleminen yhdestä huumevyyhdin raskaimmista syytteistä. Syyttäjän mukaan jutun pääsyytetty Niko Ranta-aho ja neljä muuta syytettyä yrittivät tuoda Suomeen amfetamiiniöljyä, josta oli tarkoitus valmistaa ainakin 150 kiloa amfetamiinia.

Syytettyjen joukossa on myös Ranta-ahon naispuolinen lähisukulainen. Syytteen mukaan Ranta-aho ja nainen valmistelivat yhdessä amfetamiinin saostamiseen ja jatkamiseen tarvittavien aineiden hankintaa. Molemmat ovat kiistäneet syytteen.

Sama sukulainen tuomittiin ensimmäisessä Katiska-vyyhdissä viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen törkeästä rahanpesusta. Tällä kertaa syyttäjä vaatii hänelle yhdeksän vuoden vankeusrangaistusta törkeästä huumausainerikoksesta.

Vaihtoehtoisena syytenimikkeenä on avunanto törkeään huumausainerikokseen, josta syyttäjän haastehakemuksen mukaan tulisi tuomita 3,5 vuotta vankeutta.

Lue myös: Myönsi ekstaasitabletit: Niko Ranta-ahon selitykset muuttuivat taas oikeudessa – "Tää oli helvetin huono homma"

"Mietin jo että kytät on pyrkinyt meijän linjoille"

Syyttäjän mukaan Ranta-aho, kolme muuta miestä ja Ranta-ahon sukulaisnainen yrittivät hankkia 50–100 litraa amfetamiiniöljyä, joka oli tarkoitus saostaa amfetamiinijauheeksi. Suunnitelmana oli jatkaa erää puhtaalla kofeiinilla myynti- ja levitysvahvuiseksi amfetamiiniksi, syyttäjä sanoo.

Syyttäjän mukaan nainen ja Ranta-aho kävivät viime vuoden joulukuussa salatussa Signal-viestisovelluksessa keskustelun, jossa nainen antoi Ranta-aholle tietoja farmaseuttisen puhtaasta kofeiinista, sen toimittajasta ja hinnasta sekä ohjeita siitä, miten useamman henkilön tilaamana tarvittavat 120 kiloa kofeiinia olisi nopeasti saatavissa Suomeen.

– Katoin, että Saksasta sais tilattua 20kg satseina..jos muutama eri tyyppi tilais, niin sen 120kg sais suht nopee kasaan, nainen kirjoitti.

– Bulk powders saa helpoiten. Se ainakin luotettava firma. Koska jotkut myy paskaa kun tietää et jengi hommaa niitä tälläisiin niin yrittää kusettaja, Ranta-aho vastasi.

Aiemmin keskustelussa nainen sanoi saaneensa ilmoituksen, että kaksikon väliset turvanumerot olivat muuttuneet.

– Tarkista onko sun puhelimessa mun turvanumeroina noi samat, hän kirjoitti.

Ranta-aho vastasi, että hän oli hankkinut uuden puhelimen.

– Ok, no siks ne on muuttunut. Mä jo mietin että kytät on pyrkinyt meijän linjoille, nainen kirjoitti.

– Haha kai nekin haluais, Ranta-aho vastasi.

Puolustus: Poliiseihin viittaava viesti oli "tsoukki"

Puolustuksen mukaan nainen ei tiennyt, että kofeiinin hankinta liittyisi huumausaineen jatkamiseen. Jos näin olisi ollut, hän ei olisi kyseistä keskustelua käynyt, naisen käräjäoikeudelle toimittamassa kirjallisessa vastauksessa todetaan.

– Ei ole yleisesti tiedossa oleva seikka, että kofeiinia sekoitettaisiin amfetamiiniin. Google-hauilla ”amfetamiini jatkeaine” tai ”amfetamiiniöljy jatkeaine” tai ”amfetamiinin saostaminen” ei tule hakutulosten kärkipäässä yhtään mainintaa kofeiinista, puolustus kirjoittaa.

Puolustus on myös korostanut, että nainen ja Ranta-aho eivät viestineet salatulla SkyEcc-alustalla, kuten syyttäjä sanoo muiden syytettyjen tehneen.

– (Naisen) kofeiinia koskeva viestintä (Ranta-ahon) kanssa ei ole tapahtunut salatulla alustalla, vaan tavanomaista pikaviestisovellusta (Signal) käyttäen. Tämä jo yksin osoittaa puuttuvan siteen väitetyn tekijäkumppanin väitettyyn tekoon sekä puuttuvan tietoisuuden siitä.

Poliiseihin viittaavassa viestissä oli puolustuksen mukaan kyse vitsailusta.

– "Onko kytät linjoilla", tämähän on tsoukki, Niko Ranta-ahokin vastaa että "haha". Ottaen huomioon millaisia toimia päämieheenikin kohdistettiin Katiska 1:ssä, kyllä varmaan tällaisesta voi vitsailla, vaikkei mistään rikoksesta ole kyse, naisen asianajaja Riitta Leppiniemi sanoi oikeudessa tiistaina.

Katiska 2:n oikeudenkäynnin on määrä jatkua ainakin ensi viikon loppupuolelle asti.

Lue myös: Niko Ranta-aho kommentoi MTV:lle armotonta rangaistusvaatimusta: "Syyttäjän omia höyryjä"

Lisää aiheesta:

Niko Ranta-ahon siskon huumesyyte hylättiin: Nämä viestit kofeiinierän tilaamisesta eivät riittäneet näytöksiKäräjäoikeus antaa ratkaisun Katiska 2:sta – Ranta-aholle haetaan historiallista tuomiota: "Jäin velkaa Katiska 1:n huumeista"Näin Niko Ranta-aho puolustautui Katiska-syytteiltä – "Tämä on ihan normaalia yrittäjän arkea"Näin Niko Ranta-aho ja sisko naureskelivat poliiseille Signal-viesteissään – siskolle vaaditaan 9 vuoden tuomiotaMTV oikeudessa: Katiska-vyyhdin syyttäjät eivät usko Niko Ranta-ahon pyörittäneen huumeorganisaatiota yksin – "Hän on sekoillut pahasti huumehintojen välillä"Ranta-aho halusi tavata Belórfia, oikeus tyrmäsi pyynnön – näin Suomen suurimman huumeoikeudenkäynnin käsittely on edennyt
Niko Ranta-ahoKatiska-vyyhtiHuumerikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Niko Ranta-aho
  • 8.7.15:04
    Katiska-vyyhti

    Huumetuomiotaan istuva Niko Ranta-aho meni kihloihin – julkaisi kuvia kosinnasta

  • 07.11.202414:42
    Verot

    Immu, Nacci, Ranta-aho ja Aarnio – tällaiset tulot oli tunnetuilla rikollisilla

  • 24.05.202409:19
    Katiska-vyyhti

    Syyttäjä vaatii Niko Ranta-aholle historiallista yli 20 vuoden vankeutta – korkein oikeus myönsi valitusluvan

  • 15.12.202311:43
    Katiska-vyyhti

    Niko Ranta-ahon syyksi luettiin yksi törkeä huumausainerikos lisää – syyttäjän vaatimus ennätyspitkästä vankeudesta nurin

  • 15.12.202307:08
    Katiska-vyyhti

    Saako Niko Ranta-aho historiallisen kovan tuplatuomion? Hovioikeus antaa päätöksen Katiska 2 -huumejutussa