Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kadonneiden etsinnät keskeytetty Miamissa: "Järkyttävää"

0:46Turistin video paljastaa: Miamissa romahtaneesta kerrostalosta vuosi vettä ja putosi kivimurskaa vain minuutteja ennen onnettomuuttaTuristin video paljastaa: Miamissa romahtaneesta kerrostalosta vuosi vettä ja putosi kivimurskaa vain minuutteja ennen onnettomuutta
Julkaistu 04.07.2021 05:06

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain Miamissa viranomaiset valmistautuvat purkamaan osittain romahtaneen rakennuksen pystyyn jääneen osan.

Samalla romahduksessa kadonneiden etsinnät on keskeytetty väliaikaisesti. Asiasta kertovat muun muassa uutistoimisto AP sekä yhdysvaltalaiset uutiskanavat CBS News ja CNN.

AP:n mukaan Miami-Daden piirikunnan apulaispalopäällikkö Raide Jadallah kertoi romahduksessa kadonneiden läheisille, että etsinnät keskeytettiin paikallista aikaa neljältä iltapäivällä eli Suomen aikaa illalla yhdentoista aikoihin. Purkutöihin saapuneet ryhmät alkoivat tuolloin porata reikiä pystyssä olevan osan rakenteisiin.

Eräs perheenjäsen kuvaili etsintöjen keskeyttämisen olevan järkyttävää.

Jadallah kertoo pelastustöiden keskeyttämisen olevan kuitenkin tarpeellinen turvatoimi, sillä rakenteiden poraaminen voisi saada rakennuksen sortumaan. Jos näin kävisi, tulisi rakennus Jadallahin mukaan maan tasalle ilman varoitusta.

Lue myös: Miamin kerrostaloromahdus: Palopelastajan nuori tytär löytyi kuolleena

Floridan Miamissa viime viikolla osittain romahtaneen kerrostalon pystyyn jäänyt osa puretaan, koska sen pelätään romahtavan pelastustyöntekijöiden päälle. Purkutoimia on vauhditettu muun muassa Floridaa kohti puhkuvan trooppisen Elsa-myrskyn vuoksi.

Viranomaiset ovat CNN:n mukaan arvioineet, että Elsan tuomat tuulet voisivat saada rakennuksen romahtamaan vaarallisesti. Myrsky voi saapua alueelle alkuviikosta.

Rakennus saatetaan purkaa jo tänään

CNN:n mukaan Miami-Daden piirikunnan pormestari Daniella Levine Cava kertoi, että pelastustyöt voivat jatkua onnettomuusalueen turvallisissa osissa, kun viranomaiset ovat antaneet tähän luvan.

Levine Cava ei kertonut tarkkaa aikataulua suunnitelluille purkutoimille. Viranomaiset olivat kertoneet aiemmin eilen, että kerrostalon pystyyn jääneet osat voitaisiin purkaa Elsan tieltä ehkä jo tänään.

Uutistoimisto AFP:n mukaan Floridan kuvernööri Ron DeSantis kertoi eilen toimittajille, että purkutoimet tehtäisiin ennen Elsan saapumista ja rakennus voitaisiin purkaa 36 tunnin sisällä. Pelastustöihin tulisi hänen mukaansa vain "minimaalisia" keskeytyksiä.

Surfsiden pormestarin Charles Burkettin mukaan alueen asukkaat ovat olleet huolissaan purkutoimien vaikutuksista naapurirakennuksiin. CBS:n mukaan hän kuitenkin uskoo, ettei tällaista vaikutusta purkusuunnitelmien perusteella olisi.

Lue myös: Turistin video paljastaa: Miamissa romahtaneesta kerrostalosta vuosi vettä ja putosi kivimurskaa vain minuutteja ennen onnettomuutta

Levine Cava puolestaan kertoo, ettei lähialueen rakennuksia tarvitsisi nykytietojen perusteella evakuoida.

Kuolleita yli 20 ja kateissa yli 120 ihmistä

Viranomaiset kertoivat eilen, että osittain romahtaneen rakennuksen raunioista löydettyjen vainajien määrä on noussut 24:ään. Kateissa on yhä yli 120 ihmistä.

Levine Cava kertoi CBS:n mukaan eilen paikallista aikaa järjestetyssä tiedotustilaisuudessa, että noin 190 ihmisen olinpaikka on saatu vahvistettua. Hän painotti jälleen, että tilanne ja täten myös luvut elävät.

Suuri osa kookkaasta kerrostalosta romahti viikko sitten torstaiaamuna. Onnettomuus tapahtui Surfside-nimisellä paikkakunnalla lähellä Miami Beachia asukkaiden nukkuessa.

Viranomaiset tutkivat alueen korkeita tornitaloja mahdollisten virheiden takia, kertoi BBC. Niinpä Miami Beachin pohjoisosassa sijaitsevan rakennuksen asukkaat määrättiin evakuoitaviksi turvallisuussyistä paikallista aikaa perjantaina. Tämä rakennus sijaitsee alle kymmenen kilometrin päässä Surfsidesta.

NBC Newsin paikalliskanavan mukaan rakennuksessa asuu yli 300 ihmistä. Tarkastuksessa löytyi rakennuksen rakenteisiin ja sähköihin liittyviä seikkoja, jotka koettiin vaarallisiksi.

Lisää aiheesta:

Los Angelesin maastopaloissa kuollut ainakin kymmenen – kansalliskaarti pyydetty apuunFloridaa kohti rymistelevä Elsa on voimistunut jälleen hurrikaaniksiMiamin kerrostaloromahdus: Palopelastajan nuori tytär löytyi kuolleenaFloridan romahtaneen kerrostalon kuolonuhrien määrä kasvoi jälleen, kateissa yhä ainakin 140 ihmistäLohduton näky luhistuneen rakennuksen raunioilla: Voiko sisarrakennuskin romahtaa? Tämä kaikki Miamin traagisesta onnettomuudesta tiedetäänPelastustyöt Miamissa romahtaneen kerrostalon raunioilla jatkuvat – kadoksissa edelleen lähes 160 ihmistä
OnnettomuudetYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Onnettomuudet
  • Eilen13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • Eilen12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • Eilen10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena

  • Eilen10:09
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi vahvistaa MTV Uutisille: Sastamalassa isompi liikenneonnettomuus – "Loukkaantuneita on"

  • 1.11.17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt