Tanska-ottelu on Leijonille osittain asennetesti. Kolmessa kovassa ottelussa pärjättiin äärimmäisen hyvin ja nyt Leijonat on suosikki, joka tulee kahden välipäivän jälkeen peliin.
LUE MYÖS: Kaapo Kakko otti jokaisen sekunnin irti päästyään jäälle – ”Taas jaksaa pelata”
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat C Morella!
Suomi-Tanska torstaina 16.5. klo 21.15 C More Sport 1/MTV3
Kaikki ottelut suorana C Morella ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!
Leijonien on onnistuttava valmistautumisessa erittäin hyvin, että joukkue on heti valmis. Tanska on menettänyt ”päävastustajiaan” vastaan pisteitä, joten joukkue hakee epätoivoisesti pinnoja lopuista peleistään.
– Aina, kun on vastassa hyvä joukkue, on vaaran paikka hävitä, jos ei ole itse valmis. Tarkoitus on lyödä parasta pöytään heti alusta asti, päävalmentaja Jukka Jalonen sanoo.
– Se on meidän identiteetti, ja niin olemme tehneet. Silloin, kun niin tehdään ja siinä onnistutaan, taistellaan voitosta ihan ketä tahansa vastaan. Se on ainoa asia, jota voimme kontrolloida, oma asenne, kun peliin lähdetään liikkeelle.
Maalinteko kulkee
Leijonat on ollut tähän mennessä MM-kisojen kuudenneksi tehokkain joukkue.

