Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Journalistiliiton lakimies: Verottajan kotietsinnät Yleen olisivat lainvastaisia

2:03Yle ei aio luovuttaa Panama-papereita verottajalle
Julkaistu 29.04.2016 17:33

MTV UUTISET - STT

Verottajan kotietsinnät Yleisradioon olisivat lainvastaisia, toteaa Journalistiliiton lakimies Jussi Salokangas.

Jussi Salokankaan mukaan verottajalla on laissa säädetty tiedonsaantioikeus, mutta sen on otettava huomioon myös muu lainsäädäntö, kuten kansainväliset sopimukset. 

Lakimies muistuttaa, että lähdesuoja perustuu Euroopan ihmisoikeussopimukseen. Salokankaan mukaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) on vahvistanut, että journalistiset lähteet ovat sananvapauden ydinaluetta, eivätkä viranomaiset voi velvoittaa journalisteja luovuttamaan lähteitä pakolla. 

– Journalistien työpaikoille ja kotiin kohdistuvat kotietsinnät on säännönmukaisesti todettu laittomiksi, Salokangas toteaa tiedotteessaan.

"Ihmisoikeustuomioistuin suojaa mediaa vallan vahtikoirana"

Salokangas muistuttaa, että EIT suojaa mediaa vallan vahtikoirana. Se on todennut, että media voisi näyttää yleisön silmissä epäluotettavalta, jos viranomaiset voisivat saada luottamuksellisia asiakirjoja. 

– Tämä johtaisi jatkossa siihen, etteivät yksittäiset kansalaiset uskaltaisi vuotaa tietojaan journalisteille. 

Lakimies toteaa, että ihmisoikeussopimuksen mukaan lähdesuojaan puuttuminen vaatii demokraattisessa yhteiskunnassa välttämättömän syyn.

Suomi on tehnyt useita tiedonvaihtosopimuksia toisten jäsenvaltioiden kanssa. Niiden pohjalta verottaja voi saada verotietoja suoraan toisilta sopimuksen allekirjoittaneilta valtioilta. 

– Sopii kysyä, miksi verottaja ei käytä helpompaa tiedonsaantioikeuttaan, vaan esittää vaatimuksiaan Ylelle ja sen yksittäisille toimittajille.   

Lisää aiheesta:

Journalistiliitto kantelee verotietojen salaamispäätöksestäRikkaiden verotietojen salaamisesta medialta syntyi poikkeuksellinen tulkintariita – "Pyynnön hyväksyminen kyseenalaista"JSN: Pelkät salassapitomerkinnät eivät estä tietojen julkaisua – toimittajilta vaaditaan tarkkaa harkintaaHallinto-oikeus: Ylen ei tarvitse luovuttaa veroparatiiseja avanneita Panama-papereita verottajalleToimittajayhdistykset huolissaan tutkivan journalismin riippumattomuudestaKommentti: Hamuaako verottaja itselleen poliisioikeuksia takaisin – palaako verokommandoryhmäkin?
Panama-paljastuksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Panama-paljastukset
  • 29.06.202409:06
    Panama

    Panama-papereista tunnetun lakifirman perustajat vapautettiin syytteistä

  • 27.03.201910:39
    Verot

    KHO: Ylen ei tarvitse antaa veroparatiisiyhtiöistä kertovaa Panama-aineistoa Verohallinnolle

  • 29.11.201814:41
    Saksa

    CNN: Deutsche Bankin tiloihin ratsia Frankfurtissa – mukana 170 poliisia ja verotarkastajaa

  • 22.10.201716:36
    Ulkomaat

    Maltan hallitus lupaa miljoona euroa toimittajan murhaajan ilmiantajalle

  • 30.08.201709:34
    Kotimaa

    Hallinto-oikeus: Ylen ei tarvitse luovuttaa veroparatiiseja avanneita Panama-papereita verottajalle