Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jättiläispandat eivät ole enää uhanalaisia, kiinalaisviranomaiset kertovat – pandojen suojelu auttaa myös lukuisia muita lajeja

Kiina on lahjoittanut jättiläispandoja myös Suomeen Ähtärin eläinpuistoon. Kuvassa jättiläispanda Ähtärissä vuonna 2019.
Kiina on lahjoittanut jättiläispandoja myös Suomeen Ähtärin eläinpuistoon. Kuvassa jättiläispanda Ähtärissä vuonna 2019.
Julkaistu 09.07.2021 17:48
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Kiinan viranomaisten mukaan jättiläispandat eivät ole enää uhanalaisia, kertovat muun muassa BBC ja CNN.

Viranomaiset ovat laskeneet luokitusta, sillä jättiläispandoja eli isopandoja lasketaan olevan tällä hetkellä luonnossa 1 800 yksilöä.

Nyt jättiläispandat luokitellaan vaarantuneiksi.

Kansainvälinen luonnonsuojeluliitto (IUCN) laski omaa luokitustaan jo vuonna 2016, mutta Kiinan viranomaiset eivät tuolloin laskeneet omaa luokitustaan.

Kiinalaisviranomaiset eivät halunneet antaa ihmisille viestiä, etteikö maan kansallisylpeyttä pitäisi yhä suojella.

Pandojen lisääntyminen ja ruokavalio hyvin haastavia

Kiinalaisviranomaisten mukaan populaation kasvu on seurausta onnistuneista suojelutoimista.

Pandojen luonnollisia elinalueita on suojeltu laajasti, ja bambumetsiä on onnistuttu uudelleenkasvattamaan.

Jättiläispandojen ruokavaliosta 99 prosenttia koostuu bambusta, ja ilman sitä ne todennäköisimmin nääntyvät nälkään.

Lisäksi jättiläispandanaaraat voivat tulla raskaaksi vain 24-72 tunnin ajan kerran vuodessa.

Jättiläispandat ovat niin kutsuttu sateenvarjolaji, jonka suojeleminen turvaa myös muita eliölajeja. Kiinalaisviranomaisten mukaan myös siperiantiikerin, amurinleopardin, aasiannorsun ja japaniniibiksen kannat ovat kasvussa.

Lisää aiheesta:

Katso hellyyttävä video: Jättipanda Ai Bao synnytti kaksoset eläinpuistossa Etelä-KoreassaKeisaripingviini lisättiin Yhdysvalloissa uhanalaisten eläinten listalle – maailman viidenneksi suurinta lintua uhkaa ilmaston lämpeneminenDiplomatiaa vai harvinaisen eläimen suojelua? – Panda on ollut rauhan ja ystävyyden symboli jo 1300 vuottaKiina saa eläintarhoihin lainatuista pandoista miljoonia – osa tuotoista luonnonvaraisen pandan suojeluun Video: Vankeudessa syntynyt jättiläispanda nauttii vapaudestaan – teki läpimurron muuttamalla kokonaan uudelle reviirilleJättiläispandat pois erittäin uhanalaisten listalta
Luonto ja eläimetKiinaEläintensuojeluYmpäristöUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • Eilen21:46
    Filippiinit

    Hyytävä näky tallentui videolle – taivas pimeni lepakoista

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä

  • ma16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta